Topic: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Lep pozdrav !
Imam že cca 7 let star računalnik in bo treba nabavit nekaj novega. Računalnik bi uporabljal za šolo, internet, obdelavo fotografij (Photoshop) in
gledanje filmov ( najraje v full HD - 1920 x 1080 pik ). Drugo leto bi nabavil en LCD televizor ( full HD ) in potem bi povezal računalnik in PC in
gledal filme na večjem ekranu TV - ja . Igric ne bi veliko igral. Kakšno navijanje tudi ne pride v poštev.

Nisem neki strokovnjak za to strojno opremo, mislim pa , da bi to moglo biti izvedljivo.

V dvomih sem ali bi bil boljši dvojedrni procesor ali štiri jedrni - glede na namen uporabe in ko sem gledal grafične na internetu ( predvsem ATI )
sem opazil, da imajo nekatere samo DVI izhod, nekatere pa tudi HDMI. Pri starejših debatah na forumu sem opazil, da imajo nekateri problem z
prenosom zvoka iz PC na TV in ko sem gledal te novejše ATI - jeve kartice vidim, da imajo vgrajeno zvočno kartico.
Skratka rad bi imel samo eden kabel po katerem bi šla slika in zvok iz PC-ja na TV in bi to špilalo tako kot mora.

Ni mi pa tukaj vse jasno glede vrste procesorja in katera grafična bi bila najbolj primerna za pameten denar.

Spodaj je navedena ena konfiguracija, ki sem si jo sestavil na tej strani in vsak komentar bo dobrodošel in se zanj že vnaprej zahvaljujem.
Cenovno pa bi naj bilo tu nekje - rajši še kaj manj, če bi šlo.

Pa lep pozdrav !
Ernest

•  (Osnovna plošča) Asus - Matična plošča ASUS P5Q SE S775/PCIE/S/R/F1600 (106.5222)
•  (Procesor) INTEL - Procesor Intel Core2 Duo E8500 3.16GHZ S775 6MB (191.425)
•  (Pomnilnik) Kingston - Pomnilnik Kingston HyperX DDR2 4GB KHX6400D2K2/4G KIT (2x 2GB) (57.475)
•  (Grafična kartica) Sapphire - Grafična kartica Sapphire 4850 512MB DDR3 PCIE 2DVI/TVO LITE (156.75)
•  (Trdi disk) Western Digital - WD 640GB SATA2, 16Mb, 7200rpm (WD6400AAKS) BLUE (76.095)
•  (Optična enota) Pioneer - Pioneer BDC-202BK (Blu-ray) (147.7345)
•  (Optična enota #2) Samsung - DVD +/- RW SAMSUNG, SATA S223F - Črn (21.4636)
•  (Ohišje) Enermax - Ohišje Enermax Chakra CS-032BF ECA3052 (brez napajalnika, črno) (65.55)
•  (Napajalnik) LC Power - Napajalnik LC 650W LC8650, 140mm FAN, V2.2 (84.24)

Skupna  cena  je  907,26  EUR

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Prvo kaj lahko je prišparaš na napajalniku, pa glede pa bo tudi tvoj PC v bistvu HTPC bi skoraj bilo nujno, da se grafa zamenja ne z vidika performance ampak z vidika akustike. Namreč 4850 je sorazmeroma glasna in tudi greje se pošteno tako da če imaš rad silence ko gledaš kak movie nebi bilo slabo zamenjati. Če nimaš namena igrati zahtevnih iger raje vzami kakšno Nvidia 9600GT je sicer kar nekaj slabša od 4850 vendar pa tišja in hladnejša. Glede procesorja je vsekakor dual core boljša rešitev če nisi hardcore gamer wink

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

To, da bi bil računalnik čim tišji mi je všeč in sem že tudi sam razmišljal v to smer. Vaš nasvet glede grafične in napajalnika bi upošteval in spodaj je nekoliko spremenjena sestava.

Tudi pri Nvidia karticah pa opažam, da ima recimo tale, ki je spodaj v novi sestavi  DVI izhod in (TV out ??) in 512 Mb pomnilnika, gledal pa sem še tole :  XpertVision - Grafična kartica GF 9600GT SUPERS. 1GB DDR3 PCIE HDMI (127.0566) , ki je sicer malo dražja, ima pa tudi HDMI izhod in 1 Gb pomnilnika. Kot vidim pa so ponekod priloženi adapterji DVI - HDMI.

-- Zanima me če mora biti HDMI izhod al je dovolj DVI ( kako je z zvokom ??) - najrajši bi imel samo eden kabel za sliko in zvok.
-- Zanima me tudi kdaj je dobro imeti na grafični 1 Gb pomnilnika.
-- Ali bi še bilo kaj drugega dobro spremeniti, da bi bil računalnik čim tišji ? ( napajalnik, ohišje ... )

Tule je nova sestava :  •  (Osnovna plošča) Asus - Matična plošča ASUS P5Q SE S775/PCIE/S/R/F1600 (106.5222)
                                  •  (Procesor) INTEL - Procesor Intel Core2 Duo E8500 3.16GHZ S775 6MB (191.425)
                                  •  (Pomnilnik) CORSAIR - CORSAIR RAM DDR2 TWIN2X 800MHz 4096-6400C4 (2 X 2GB) (85.07)
                                  •  (Grafična kartica) Asus - Grafična kartica Asus EN 9600 GT HTDI/512MB GDDR3 PCIE (114.2226)
                                  •  (Trdi disk) Western Digital - WD 640GB SATA2, 16Mb, 7200rpm (WD6400AAKS) BLUE (76.095)
                                  •  (Optična enota) Pioneer - Pioneer BDC-202BK (Blu-ray) (147.7345)
                                  •  (Optična enota #2) NEC - DVD +/- RW NEC, SATA, LightScribe, AD-7201S-0B Črn (25.0424)
                                  •  (Ohišje) Antec - Three Hundred (55.8)
                                  •  (Napajalnik) LC Power - Napajalnik LC Power LC6550GP-550W/14-Black Silent Giant (43.263)

Hvala za nasvet.

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Koliko je meni znano samo DVI socket nima nobene zveze z zvokom je samo za display only, in potem takem ti nobeden adapter ne more prenašati zvoka iz DVIja. Tako da če misliš imeti samo en kabel potem je HDMI edina opcija. Zdaj 1GB spomina ti pri filmih skoraj da ne bo nič koristilo, drugače pa ti težko rečem kako glasno je to ohišje sad BTW napajalniki so dokaj tihi tako da tukaj te ne rabi skrbeti. Pa zgoraj sem opazil da bi rad mininiziral ceno in če želiš lahko menjaš rame za te http://www.sestavi.si/item.php?id=168&tbl=ram so sicer malenkost počasnejši ampak tile ki si si jih izbral se namreč zelo dobro navijajo in temu posledično je cena primerna wink

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Pri pregledu vaše ponudbe grafičnih kartic z izhodom HDMI sem našel tole :

-- Grafična kartica XpertVision GF 9800GT SUPER 512MB DDR3 PCIE TVO/DVI  =  130,91EUR ( je na zalogi)  in
-- Grafična kartica XpertVision GF 9600GT SUPER 512MB PCIE DDR3 HDMI 2DVI  =  101,26  EUR , ki pa je ni na zalogi.

Vi imate sigurno boljši pregled nad temi karticami in bi vas prosil, če imate na zalogi katero 9600 z HDMI izhodom, če pa ne, pa me zanima
kako bi se obnesla 9800, saj niti ni veliko dražja.

Nekaj bi pa prišparal z cenejšim ramom, kot ste svetovali.

Hvala

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

9800GT je zelo podobna 4850, je sorazmeroma glasna in se greje malenkost manj kot 4850 samo za info wink

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Hvala lepa za hitre odgovore, zdaj pa bo treba denar skup zbrat ....

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Jaz imam na mojo 4870 priklopljen DVI-HDMI adapter, naprej pa HDMI kabel na monitor, na katerem so vgrajeni zvočniki in mi tudi delajo. Torej gre tudi iz DVI konektorja lahko zvok, samo grafična mora imeti vgrajeno procesiranje zvoka.

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

@JackONeill ti imaš na grafi samo DVI to HDMI adapter in nobenih drugih kablov od grafe ali zvočne kartice priklopljene na komp???

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Iz grafe mi gre na monitor samo en kabel (HDMI kabel preko DVI-HDMI adapterja). Imam sicer zunanji zvočniški sistem, priklopljen na zvočno (integrirano na osnovni plošči), ampak sem pa ravno zato, ker me je zanimalo, ali delajo zvočniki na monitorju preko HDMI-ja, izklopil zunanje zvočnike in v nastavitvah zvoka v nadzorni plošči nastavil na privzeto Digital Outou Device (HDMI). Tako sem lahko poslušal zvok preko zvočnikov na monitorju.

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

11 (edited by Mc Čun 2008-11-29 09:35:37)

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Sem se malce pozanimal in res nekatere grafe tudi že via DVI konektorja sendajo zvok, samo da se morda izogneš kakšni težavi mislim da je vseeno boljše da imaš HDMI wink

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Hdmi je bolse predvsem zato ker dela tudi zvok...

Vsaj po mojih izkušnjah. Če uporabljaš adapter dvi->hdmi ni nujno da ti bo delalo. Nekateri starejši adpaterji tega ne znajo nardit. MIslim da mora bit verzija adapterja 2.0

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Vsekakor je boljše uporabit HDMI priključek ki je namenjem temu, kot pa preko adapterjev DVI spremenit v HDMI

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Ampak, če grafična kartica nima HDMI priključka, ima samo DVI, podpira pa tudi zvok, potem človek nima veliko izbire. V upoštev pride samo z adapterjem.

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

Re: Nov računalnik - gledanje filmov full HD

Ja, v tem primeru res

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;