1 (edited by Luka 2008-10-31 14:53:06)

Topic: BSOD pri določenih igrah

Kakor je zapisano v naslovu mi pri igranju določenih iger slika zamrzne, slika postane kvadratasta in se nato včasih samo ugasne, zvok pa postane ponavljajoč. Hardware probleme sem izključil saj kot prvo vi testirate računalnik preden ga odpošljete in kot drugič problem se ne dogaja pri vseh igrah. Pojavi se različno, tudi glede na igro, včasih po 5 min igranja, včasih po več kot 3 urah.

Trenutno imam na računalniku igre: UT2004, LF2, Guild Wars, Assassin's Creed in Mass Effect. BSOD se mi ne pokaže ne glede na to koliko časa igram, kaj počnem in kako to počnem v Assassin's Creed (iz tega razloga sem tudi izključil hardware probleme) in LF2.

Pri MassEffectu je zanimivo, da se mi pojavi(edine možnosti, da se pojavi) le ko pregledujem journal, ko kupujem stvari, ko grem v load/save screen in ko pregledujem "codex"(pri tem se mi BSOD "garantirano" pokaže po 1 min) - torej se pri samem igranju ne pojavi. Pri ostalih 2 igrah je BSOD random brez posebnih opažanj ali uporabe specifičnih kontrol.

Error loga žal nimam, ker se ne pokaže po vsakem BSOD-ju in ker po error-u zaženem CCleaner zaradi mogočih memory dump-ov ali podobne šare ki bi lahko bila vzrok za napako/nadalnje napake.

Registry scan ne pokaže napak. Glede na to, da je računalnik nov dvomim, da bi bila defragmentacija potrebna, sem pa tudi že poizkusil (Power Defrag/Contig).

Driverje, tako display kot vista, update-am redno. Programi, ki so inštalirani, so večina Vista compatible.

BSOD se ni začel pojavljati šele sedaj, pojavljati se je prvo začel v GW-ju 2 dni po tem ko sem dobil računalnik oz. se je začel pojavljati v prej omenjenih igrah po inštalaciji.

Prosim za vaš input o tej zadevi in mogočih rešitvah.

LP

Re: BSOD pri določenih igrah

Jaz če bi bil ma tvojem mestu bi vseeno pognal memtest pa scandisk pa seveda preveri temperature komponent potem pa lahko gremo naprej wink

Re: BSOD pri določenih igrah

Tudi meni se pojavlja skoraj identična situacija. Kockast ali enobarven zaslon, ter zvok, kot bi bil v neskončni loop zanki. Pomaga samo reset, edino enkrat se je računalnik kar sam resetiral.

To pa se dogaja v dveh igrah: Guitar Hero 3 ter Fifa 09. Boljše, kot je grafika naštimana, prej do problema pride, tudi v roku ene minute, če je grafika na full. Pri Fifi mi stabilno deluje šele pri resoluciji 1240x768 ter grafika na Normal.

Pri ostalih nameščenih igrah računalnik deluje normalno na najboljši grafiki (CoD 4 in 5, GRID, Crysis Warhead, Far Cry 2).

Memtest in scandisk nista nič pokazala, poskusil sem z novo instalacijo Viste, temperature so normalne: CPU okoli 43°C, grafa v idle na 67°C, na load okoli 75°C. Tudi, ko sem dal ventilator na grafi na 100% (temperatura vseskozi okoli 50°C, v idlu malo manj, v load malo več), je računalnik zmrznil.

Sumim, da nekaj ni v redu z grafično, računalnik pa je bil kupljen pri vas dva tedna nazaj.

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

Re: BSOD pri določenih igrah

Kaj imaš ti navit procesor???

Re: BSOD pri določenih igrah

Ne, nič ni navito, niti ne znam tega delat. Zakaj?

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

Re: BSOD pri določenih igrah

Tista temperatura za procesor, če je to v idle se pravi brez obremenitve je lahko to tvoj vzrok za BSOD.

Re: BSOD pri določenih igrah

JackONeill wrote:

Tudi meni se pojavlja skoraj identična situacija. Kockast ali enobarven zaslon, ter zvok, kot bi bil v neskončni loop zanki. Pomaga samo reset, edino enkrat se je računalnik kar sam resetiral.

To pa se dogaja v dveh igrah: Guitar Hero 3 ter Fifa 09. Boljše, kot je grafika naštimana, prej do problema pride, tudi v roku ene minute, če je grafika na full. Pri Fifi mi stabilno deluje šele pri resoluciji 1240x768 ter grafika na Normal.

Pri ostalih nameščenih igrah računalnik deluje normalno na najboljši grafiki (CoD 4 in 5, GRID, Crysis Warhead, Far Cry 2).

Memtest in scandisk nista nič pokazala, poskusil sem z novo instalacijo Viste, temperature so normalne: CPU okoli 43°C, grafa v idle na 67°C, na load okoli 75°C. Tudi, ko sem dal ventilator na grafi na 100% (temperatura vseskozi okoli 50°C, v idlu malo manj, v load malo več), je računalnik zmrznil.

Sumim, da nekaj ni v redu z grafično, računalnik pa je bil kupljen pri vas dva tedna nazaj.

Točno tak problem ja. Z izjemo temperatur, ki jih še nisem preveril. Če bi bil problem v pregrevanju - a ni tako, da bi se računalnik preprosto resetiral oz. pokazal BSOD glede na stopnjo obremenilnosti, ki jo povzroča igra - močnejša ko je igra/prej se BSOD pokaže? Ker kot sem že napisal lahko igram AC kolikor časa hočem - na max. konfiguraciji. Če tebi CoD 4 in 5, Crysis Warhead itd. ne povzročajo BSOD-ja tako kot meni AC ne, potem je več kot očitno, da pregrevanje ni razlog saj te igre trenutno najbolje izkoriščajo in *ogrejejo* naše sisteme. Iz tega razloga tudi dvomim, da je hardware problem. Čeprav je možno, da je problem v grafični kartici, ker je to edina od rač. komponent, ki je nama skupna. Bolj verjetno pa je, da je to software problem - Vista, driverji, ...

8 (edited by JackONeill 2008-11-04 20:18:57)

Re: BSOD pri določenih igrah

Sem se zmotil, sem še enkrat pogledal v HWMonitor in videl, da je temp procesorja v idle 36°C, temperatura posameznega jedra je pa tam okoli 42°C.
Ko pa sem obremenil procesor (opravil sem 3DMark Vantage teste), je temperatura CPU-ja prišla do 49°C, temperatura jeder pa do 52°C.

slika v HWMonitorju v idlu (par minut po 3DMark testu):
http://www.stjost.si/~sd/fe/HWMonitor3DMark.jpg

Sem pa malo pogooglal tale problem in našel tole: http://forums.techpowerup.com/showthread.php?p=1044195

Izgleda, da je problem v Biosu grafične. Zanima me še, kako je z garancijo, če update-am bios?

Asus P5Q | E8400 @ 3GHz | Corsair DDR2 2x2GB 800 MHz | Sapphire HD 4870 512 MB | WD 640GB | Enermax Chakra | LC Power 560W

Re: BSOD pri določenih igrah

http://forums.amd.com/game/messageview. … did=100973

Možne rešitve/načini updatanja grafičnega BIOSa za vse s podobnim problemom.

Re: BSOD pri določenih igrah

V glavnem, ker nisem imel pri roki prazmega cdja/dvdja ali 2.0 usb ključa, sem se očitno šel hazarderja z atiwinflash in RBE(torej sem poskušal preko viste updatati grafični bios), kar pa ni izpadlo ... tako kot sem si zamislil. Drugo metodo sem poizkusil, ko metoda s cmd ni delovala in mi je vsakič napisalo, da driverja ne najde. Računalnik se mi sedaj ne prižge več, oz se prižge samo z blank zaslonom in ne napreduje oz ne loada ničesar. Stvar se je zgodila po tem, ko mi večkrat ni hotelo zamenjati/updatati biosa in je napisalo, da je file corrupted (klasični error pri sapphire hd 4870, ki sem ga spregledal pri faq na programski spletni strani... S tem, da sem večkrat poskušal tudi po ponovnem zagonu). Potem sem se tega naveličal ter šel afk. Računalnik pa je takrat še deloval normalno, nakar je po določenem času zapadel v hibernacijsko stanje - iz katerega pa ga nisem mogel več *zbuditi*. V *starem* biosu se je očitno nekaj spremenilo, kar je razlog za to stanje.

Sedaj pa me zanima garancijsko stanje s to stvarjo in možne rešitve.

Hvala za odgovore in LP.

Re: BSOD pri določenih igrah

Problem rešen, grafična kartica deluje normalno <3.