Topic: linux/unix

zanima me, če je že kdo od vas kdaj poizkusil katerega od odprtokodnih operacijskih sistemov kot so npr: linux, freebsd, ... in kakšne izkušnje ima s tem? ali se mu zdijo primerni za namizno rabo? pa prosim, da ne pišete bednih pripomb (kot so: linux sucks, itd..), ker če ste ga samo namestili še ne pomeni da ste ga dodobra preizkusili. sam namreč uporabljam FreeBSD odprtokodno varijanto že več let in sem zaenkrat zadovoljen tako z podporo kot z ostalimi stvarni.. pa prisluhnimo komentarjem..

Re: linux/unix

Ve kdo za kaksen pameten link do kaksne distribucije linuxa ubntu al neki takega bi imel?

Re: linux/unix

JeZo wrote:

Ve kdo za kaksen pameten link do kaksne distribucije linuxa ubntu al neki takega bi imel?

vsekakor, ubuntu je za začetnike zelo primeren in če boš prebral tudi nekaj dokumentacije na njihovi strani ti bo še delo z njim toliko lažje:

mirror za download najdeš TUKAJ

lahko tudi naročiš paket ubuntu cd-jev (pošljejo ti ji zastonj ampak boš rabu potrpet, recimo 1 mesec)

dokumentacijo o ubuntu pa najdeš TUKAJ

če te bo pa še kaj več zanimalo pa kar vprašaj bom z veseljem pomagal..

Re: linux/unix

urh, a si sprobo tut kake druge linuxe že -- npr. suse al pa kaj taga, da bi vedo kaj več povedat?

5 (edited by urh 2007-06-08 08:28:23)

Re: linux/unix

vsekakor, preizkušil sem že vrsto drugih Linux distribucij (debian, gentoo, suse, ubuntu, knoppix in zlati začetki z redhat)
glede SuSe distribucije Linux-a lahko rečem, da spada po mojem mnenju v tiste bolj kompleksne.. lepa grafična podoba, ki jo kaže navzvez (lepo je spimpana) se dopolnjuje tudi z praktično uporabnostjo. obstajata dve različici če se ne motim: torej desktop verzija in server edition (prilagojena za podatkovne strežnike). razvoj SuSe je pred leti prevzelo podjetje Novell tk da js mislim, da se kar trudijo približat distribucijo uporabnikom. lahko pa tudi rečem da je v preteklosti (5 let nazaj naprimer) pomojem mnenju imel SuSe Linux več uporabnikov kot danes, ampak spet mislim da to število počasi raste.. zakaj temu tako? nenaden prehod ubuntu distribucije, ki je po mojem mnenju pokosila kar nekaj SuSe uporabnikov.. kako prijazna pa je distribucija do posameznega uporabnika, to je pa odvisno tudi od tega kako si jo prilagodiš da ti ugaja.. če te še kej zanima kar povprašaj. wink

Re: linux/unix

Mene pa zanima ce lahko zraven na disk kje mam ze nalozene XPje naložin še ubuntuja?

Oziroma kako naj to nardim?

Re: linux/unix

seveda lahko to narediš, najprej moraš ustvariti ustrezne particije za linux datotečni sistem. najbolje da to narediš s programom partition magic ali čim podobnim in ustvariš eno primarno particijo / tipa ext3 ali reifers (kje bo celoten sistem in vsi podatki) ter particijo swap (ki služi kot nadomesten spomin pomnilniku - ramu) v primeru če se ta preveč zapolni prične sistem uporabljati swap particijo kot začasni spomin. ko boš to uspešno naredil rabiš ubuntu cd ter ga bootaš in slediš navodilom, ter med instalacijo izbereš particiji, ki si jih že pred tem ustvaril in namestiš. lahko se zgodi da ob vnovičnem zagonu zagonski nalagalnik lilo ne bo pokazal windowsov zraven med izbiro kaj pognati, nikakor se ne prestrašiti. potrebno bo v ubuntu dodati nekaj vrstic v lilo.conf (konfiguracijsko datoteko) ter shraniti. zadeva bo po tem in ponovnem zagonu spet delovala pravilno in v začetni fazi zagona bo možnost izbire med xp ali ubuntu..
z vprašanji na dan če ni kaj jasno smile (to je bla neka krajša interpretacija kako celotna zadeva sploh poteka) wink

Re: linux/unix

dones dubu SuSe:D:DD...zdej se bomo pa cel vikend matrali da ga prilagodimo:P..hehehehe

Re: linux/unix

no le pridno na delo.. če pa kej neveš pa lahk vprašaš.

Re: linux/unix

Hvala, Urh! Ka pa Virtual Machine -- ka je boljš -- tk ko si ti napiso al z vmwareom?

Re: linux/unix

Sem že poizkusil distribucijo Pingo (vem da ni kaj prida, čeprav je za kakšen sekundarni računalnik ok).
V bližnji prihodnosti imam namen poizkusiti Ubuntuja in Suse.

12

Re: linux/unix

pohvalno zelo.. !

Re: linux/unix

Urh, katero distribucijo pa sedaj ti poganjaš?

14

Re: linux/unix

js sm od linux poizkusil marsikaj.. sem zgoraj opisal ze kolker vidim. trenutno nimam linux-a ampak FreeBSD - še eden izmed operacijskih sistemov, ki spada v družino UNIX. skratka zelo dobra zadeva wink ampak za malo bolj skilled uporabnike.

Re: linux/unix

Na tem področju nisem ravno izkušen, sem šele lani in letos začel spoznavati linux.
Kakšna je razlika med linux in unix OSi?

16 (edited by urh 2007-06-27 14:17:22)

Re: linux/unix

UNIX je družina odprtokodnih operacijskih sistemov v katero spada tako Linux kot tudi FreeBSD, in še vse ostale odprtokodne rešitve. (odprtokoden - opnsource) -> torej vsakdo ima dostop do izvorne kode in jo lahko po mili volji spreminja. (pod dolocenimi pogoji) v tem stilu je to.. vsekakor pa so vsi ti sistemi 4free.

Re: linux/unix

Jaz se sedaj privajam na linux, trenutno uporabljam ubuntu, sem pa v šoli videl kako zgleda fedora.

smile