Topic: Nakup računalnika

Kupujem novi PC, pa bi prosil, da mi svetujete katera bi bila optimalna sestava za 1200eur. PC se bo seveda uporabljal za igranje iger. smile

Hvala za odgovor.

2 (edited by Luka 2010-12-13 16:46:04)

Re: Nakup računalnika

Tukaj imaš en AMD predlog:

Mainboard Socket-AM3 ASUS M4A89GTD PRO/USB3, ATX // 128.51€

Procesor AMD Phenom II X6 1075T, 3,0GHz, Six-Core, S-AM3, Boxed // 202.13€

DDR3-RAM KIT 4 GB, 2133 MHz, CL9, CORSAIR XMS3 Dominator GT inkl. Hladilnik // 148.58€

ali pa za rame lahko tudi tole (čeprav je po mojem mnenju 6GB popolnoma nepotrebno):

DDR3 - RAM KIT 6144 MB, PC3 - 1600 MHz, CL8, CORSAIR Dominator // 152.60€

POINT OF VIEW GeForce GTX570, retail, 1280MB // 380.00€

HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB/7200 (HD103SJ) // 55.81€

DVD/RW NEC AD-7260S SATA BULK črn // 17.04€

Ohišje Midi ANTEC DF-35, brez napajalnika // 110.12€

NAP. SILENTPOWER LC8750-750W/14 II V2.2 BLUELIGHT // 94.53€

Skupaj: 1136.72 oz. z drugo možnostjo ram-ov 1140.73€.

Potem pa bi na tvojem mestu nakupil še tole (tudi preko sestavi.si):

VODNO HLAJENJE COOLIT SYSTEMS ECO A.L.C. // 74,96€

Potem pa lepo overclockaš procesor in imaš res eno zverino tongue, če pa nočeš še ti pa tudi ni potrebno overclockati ampak si pa pripravljen na prihodnost.

Skupaj te pa pride malo čez 1200€.

Re: Nakup računalnika

Za takšen denar bi jaz investiral v tole:

2236    Mainboard S - 1366 ASUS P6T Deluxe V2, ATX(Osnovne plošče)    226.22€
5110    Procesor INTEL Core i7-930, 2,80GHz, Quad-Core, Boxed(Procesorji)    271.38€
5241    DDR3-RAM KIT 4 GB, 1333 MHz, CL7, KINGSTON HyperX(Pomnilnik)    84.33€
6412    POINT OF VIEW GeForce GTX570, retail, 1280MB(Grafične kartice)    380.00€
3112    HDD WD 1TB 7200 32MB SATA2 BLACK(Trdi diski)    94.45€
4203    DVD/RW SAMSUNG SH-S223C/BEBE SATA BULK črn(Optične enote)    17.04€
3673    Ohišje Midi ANTEC Three Hundred, črna, brez napajalnika(PC Ohišja)    59.00€
1052    PWS COOLER MASTER SILENT PRO M700W RS700 - AMBAD3(Napajalniki)    115.50€

Skupaj: 1248€

Malce je sicer over budget ampak zadeva gate trga, povrh vsega pa še je zadeva SLI ready - za prihodnjost wink

4 (edited by Luka 2010-12-13 19:10:54)

Re: Nakup računalnika

Mc Čun wrote:

Za takšen denar bi jaz investiral v tole:

2236    Mainboard S - 1366 ASUS P6T Deluxe V2, ATX(Osnovne plošče)    226.22€
5110    Procesor INTEL Core i7-930, 2,80GHz, Quad-Core, Boxed(Procesorji)    271.38€
5241    DDR3-RAM KIT 4 GB, 1333 MHz, CL7, KINGSTON HyperX(Pomnilnik)    84.33€
6412    POINT OF VIEW GeForce GTX570, retail, 1280MB(Grafične kartice)    380.00€
3112    HDD WD 1TB 7200 32MB SATA2 BLACK(Trdi diski)    94.45€
4203    DVD/RW SAMSUNG SH-S223C/BEBE SATA BULK črn(Optične enote)    17.04€
3673    Ohišje Midi ANTEC Three Hundred, črna, brez napajalnika(PC Ohišja)    59.00€
1052    PWS COOLER MASTER SILENT PRO M700W RS700 - AMBAD3(Napajalniki)    115.50€

Skupaj: 1248€

Malce je sicer over budget ampak zadeva gate trga, povrh vsega pa še je zadeva SLI ready - za prihodnjost wink

Sicer tale napajalnik za sli definitivno ni dovolj močan.. Pa bolj priporočam tale napajalnik

NAP. SILENTPOWER LC8750-750W/14 II V2.2 BLUELIGHT // 94.53€

tudi za Mc Čun - ovo konfiguracijo - saj je boljši (vsaj po specifikacijah) ter hkrati cenejši ^^.

Za future proof boš tako ali tako rabil overclockati procesor in te navsezadnje ceneje pride AMD-jeva konfiguracija skupaj z vodnim hlajenjem tongue. Za boljše overclockanje pa tako ali tako potrebuješ malenkost boljše ram-e po mojem mnenju. Pa tudi jaz ne bi za matično toliko zapravil tongue(sicer pa ja... tako pač je če hočeš med drugim tudi podporo za USB 3.0 xD - po mojem mnenju le-ta ni toliko pomembna tongue).

Sicer pa vsakemu svoje - na koncu je odločitev tvoja tongue.

Aja mimogrede... za 17€ več za procesor(v Mc Čun-ovi konfiguraciji) vzemi raje

Procesor Intel Core i7 950 3,60GHZ BOX // 287.63€

Tukaj pa imaš še eno Intel konfiguracijo:

Mainboard S - 1366 ASUS P6T SE, ATX // 170.00€

Procesor Intel Core i7 950 3,60GHZ BOX // 287.63€

DDR3-RAM 4 GB, 1600 MHz, CL9, CORSAIR Vengeance // 76.30€

ali pa te ram-e (ki delujejo pri višji voltaži - kar je malenkost slabše za overclockanje, ter hlajenje ram-ov - sicer pa je razlika bolj kot ne zanemarljiva - tako kot razlika v ceni smile ):

DDR3 - RAM KIT 4096 MB, PC3 - 1600 MHz, CL9, CORSAIR // 64.25€

POINT OF VIEW GeForce GTX570, retail, 1280MB // 380.00€

HDD SAMSUNG 1TB SATA2 32MB/7200 (HD103SJ) // 55.81€

DVD/RW SAMSUNG SH-S223C/BEBE SATA BULK črn // 17.04€

Ohišje Midi ANTEC DF-35, brez napajalnika // 110.12€

NAP. SILENTPOWER LC8750-750W/14 II V2.2 BLUELIGHT // 94.40€

Skupaj: 1191.31€, z ram-i št 2 pa: 1179.26€.

Potem pa seveda še hladilnik za overclockanje - priporočal bi vodno hlajenje, ki sem ga napisal že pri amd-jevi konfiguraciji, ampak če proračun pač tega ne omogoča raje kaj takega:

HLADILNIK ZA PROCESOR SCYTHE MUGEN 2 REV. B, MIT 120X120MM HLADILNIK // 40,64€

skupaj cca. 1232€ ali pa 1220€

ali pa:

HLADILNIK ZA PROCESOR NOCTUA NH-U9B SE2 // 52,44€

skupaj cca. 1254€ ali pa 1242€

ali:

HLADILNIK ZA PROCESOR NOCTUA NH-U9DX 1366 // 59,00€

skupaj cca. 1261€ ali pa 1249€

Če seveda ne misliš overclockati pa tukaj velja prvotna cena z ram-i št. 2 - torej: 1179.26€.

Lp

5 (edited by sinner90 2010-12-13 19:30:52)

Re: Nakup računalnika

Najlepša hvala za vajina odgovora in vložen trud. smile Moram priznati, da so kr use 3 konfiguracije mamljive smile

Zanima me še vajino mnenje o tem že sestavljenem PC-ju :

Procesor     Intel i7 950 3,06 GHz LGA1366
Matična plošča     Asus P6T SE
Pomnilnik     8 GB (2x4GB) DDR3 1333MHz
Grafična kartica     ATI Radeon HD6870 1GB GDDR5
Trdi disk     2048GB SATA2
Optična enota     DVD/RW SATA črn
Mrežna kartica     Integrirana Gigabit
Zvočna kartica     integrirana 7.1, DTS tehnologija
Napajalnik     600W
Ohišje     Cooler Master HAF
(cena 1070eur)

Bi spremenila kaj tukaj?

Re: Nakup računalnika

sinner90 wrote:

Najlepša hvala za vajina odgovora in vložen trud. smile Moram priznati, da so kr use 3 konfiguracije mamljive smile

Zanima me še vajino mnenje o tem že sestavljenem PC-ju :

Procesor     Intel i7 950 3,06 GHz LGA1366
Matična plošča     Asus P6T SE
Pomnilnik     8 GB (2x4GB) DDR3 1333MHz
Grafična kartica     ATI Radeon HD6870 1GB GDDR5
Trdi disk     2048GB SATA2
Optična enota     DVD/RW SATA črn
Mrežna kartica     Integrirana Gigabit
Zvočna kartica     integrirana 7.1, DTS tehnologija
Napajalnik     600W
Ohišje     Cooler Master HAF
(cena 1070eur)

Bi spremenila kaj tukaj?

Torej overclockati ne nameravaš?

V glavnem vzel bi malo močnejši napajalnik (vzemi tistega, ki sem ti ga predlagal jaz tongue). Ohišje če ti je všeč kar obdrži. Procesor je super, prav tako matična plošča. Mislim sicer da pod nobenim pogojem ne potrebuješ 8GB ram-a.. Vzemi raje 6GB če že moraš imeti več od 4GB, čeprav za igranje iger vsekakor ni potrebno več od 4GB. Mogoče v naslednjih 4 letih bodo igre začele uporabljati več in torej celih 4GB, 6GB pa po moje še dolgo ne bo uporabljenih z igrami tongue. Za ram-e vzemi raje kaj takega:

DDR3-RAM KIT 6 GB, 1600 MHz, CL9, CORSAIR XMS3 // 111.10€ - pa še dovolj hiter ram je - jaz pa bi na tvojem mestu vzel (če ne bi hotel navijati) 4GB poljubnega ram-a pri 1600Mhz.

Grafična je pa tako... za tvoj proračun, bi definitivno malenkost manj (kot že napisano zgoraj) vložil v ram ter trdi disk, ter več v grafično kartico.. Torej GTX 570 dobesedno povozi HD6870. Je nekje 30% hitrejša. In glede na to, da je grafična najpomembnejša komponenta računalnika za igranje iger (takoj za njo pa procesor in nato ram ter matična plošča).. No pač jaz bi raje vložil več na tem področju. Če ne nameravaš overclockati, vseeno priporočam drugo mojo konfiguracijo, s tem ramom, ki ti ga priporočam (seveda brez dodatnega hladilnika).

Sicer pa a res potrebuješ 2TB prostora na računalniku? Na svojem npr. imam 16 novodobnih iger ter več kot 120 filmov in še številne druge stvari, pa ne potrebujem več kot imam - in to je 650GB. Za več prostora sem ti sicer napisal 1TB, vse ostalo se mi zdi golo pretiravanje.

Navsezadnje pa če boš zadovoljen je tudi tvoja konfiguracija čisto v redu smile.

Lp

Re: Nakup računalnika

Luka wrote:
sinner90 wrote:

Najlepša hvala za vajina odgovora in vložen trud. smile Moram priznati, da so kr use 3 konfiguracije mamljive smile

Zanima me še vajino mnenje o tem že sestavljenem PC-ju :

Procesor     Intel i7 950 3,06 GHz LGA1366
Matična plošča     Asus P6T SE
Pomnilnik     8 GB (2x4GB) DDR3 1333MHz
Grafična kartica     ATI Radeon HD6870 1GB GDDR5
Trdi disk     2048GB SATA2
Optična enota     DVD/RW SATA črn
Mrežna kartica     Integrirana Gigabit
Zvočna kartica     integrirana 7.1, DTS tehnologija
Napajalnik     600W
Ohišje     Cooler Master HAF
(cena 1070eur)

Bi spremenila kaj tukaj?

Torej overclockati ne nameravaš?

V glavnem vzel bi malo močnejši napajalnik (vzemi tistega, ki sem ti ga predlagal jaz tongue). Ohišje če ti je všeč kar obdrži. Procesor je super, prav tako matična plošča. Mislim sicer da pod nobenim pogojem ne potrebuješ 8GB ram-a.. Vzemi raje 6GB če že moraš imeti več od 4GB, čeprav za igranje iger vsekakor ni potrebno več od 4GB. Mogoče v naslednjih 4 letih bodo igre začele uporabljati več in torej celih 4GB, 6GB pa po moje še dolgo ne bo uporabljenih z igrami tongue. Za ram-e vzemi raje kaj takega:

DDR3-RAM KIT 6 GB, 1600 MHz, CL9, CORSAIR XMS3 // 111.10€ - pa še dovolj hiter ram je - jaz pa bi na tvojem mestu vzel (če ne bi hotel navijati) 4GB poljubnega ram-a pri 1600Mhz.

Grafična je pa tako... za tvoj proračun, bi definitivno malenkost manj (kot že napisano zgoraj) vložil v ram ter trdi disk, ter več v grafično kartico.. Torej GTX 570 dobesedno povozi HD6870. Je nekje 30% hitrejša. In glede na to, da je grafična najpomembnejša komponenta računalnika za igranje iger (takoj za njo pa procesor in nato ram ter matična plošča).. No pač jaz bi raje vložil več na tem področju. Če ne nameravaš overclockati, vseeno priporočam drugo mojo konfiguracijo, s tem ramom, ki ti ga priporočam (seveda brez dodatnega hladilnika).

Sicer pa a res potrebuješ 2TB prostora na računalniku? Na svojem npr. imam 16 novodobnih iger ter več kot 120 filmov in še številne druge stvari, pa ne potrebujem več kot imam - in to je 650GB. Za več prostora sem ti sicer napisal 1TB, vse ostalo se mi zdi golo pretiravanje.

Navsezadnje pa če boš zadovoljen je tudi tvoja konfiguracija čisto v redu smile.

Lp

Saj pravim, da je to že sestavljen PC, torej ni moja konfiguracija. smile Iz tvojih komentarjev pa je razvidno, da se spoznaš na te stvari. Za navijanje procesorja sem že slišal in si ogledal nekaj posnetkov na youtubu, sam pa se s tem nikoli nisem ubadal. A je razlika med navitim in nenavitim procesorjem velika? Kakšna pa so tveganja da se kaj "scvre"?

LP

8 (edited by Luka 2010-12-13 21:16:48)

Re: Nakup računalnika

Razlika med navitim in nenavitim procesorjem je ogromna. Dandanes procesorji dejansko zadržujejo grafične kartice (novejše), da bi dosegle svojo polno moč, že v kar nekaj igrah. En tak izrazit primer je Battlefield Bad Company 2 - ki je še posebej CPU-vezana. Igre se že posložujejo vseh 4 jeder, torej so dandanes 3 jedra že postala minimum, po drugi strani pa tudi ni veliko iger, ki bi dejansko dobro izkoristila celo 3 jedra, torej so v glavnem še vedno največji problemi v kodiranju. V glavnm na grobo zaradi tega razloga hitrost procesorja dejansko pomeni zelo veliko. Kajti pri večini iger je sicer bolj kot število jeder pomembna hitrost le-teh (seveda upoštevano, da ima nek sistem vsaj 3 jedra). Navsezadnje pa bolj kot za sam čisti procesorski performance, overclock pomaga, da dobiš kar največ od grafične kartice - saj jo ne zadržuje pri večjih frekvencah.

Po drugi strani pa ne vzeti tega kar sem napisal preveč resno, saj dejansko ne rabiš velik overclock/navitje, da prideš do optimalnega delovanja. Pri tej novi arhitekturi (i7), dejansko ni navijanje toliko potrebno, je pa optimalno malo povišati frekvenco - a ni potrebno neko ekstremno navijanje xD. To kar sem napisal zgoraj nekako malenkost bolj velja za AMD-jeve procesorje in pa za Intel LGA775 podnoženjske procesorje, tj. C2Q in C2D (pa še to ne še čisto).

Torej na kratko - trenutno bi bilo za npr. grafično kartico gtx 570 optimalno malenkost povišati frekvenco - npr. vsaj na 3400, čeprav bi procesor i7 950 najverjetneje z lahkoto spravil na 4Ghz, z nekim vsaj delno dostojnim hlajenjem tongue. Če pa ti seveda ni do tega oz. imaš še malo strahu pred tem - počasi eksperimentiraj ko boš hotel, torej ne imeti overclockanje za nadležno ali nujno delo, temveč to vzemi bolj za zabavo - da pač npr. kar največ iztisneš iz svojega procesorja. Kot pa sem že prej napisal - pa tudi zaenkrat še ni ravno potrebno, je pač samo malo bolj optimalno, vsekakor pa ne potrebno.

Je pa scvreti procesor praktično nemogoče. Če so temperature previsoke, se namreč sam "downclocka" takorekoč "throttles", tj. zniža frekvenco delovanja samodejno, da se temperature znižajo - seveda pa tudi pri povečevanju voltaže velja pravilo "common sense" oz. malo splošnega smisla in inteligence - ne pretiravati ane, pa počasi povečevati oz. v nekih znanih vrednostih - preberi si malo, je v večih člankih napisano kje je za več uporabnikov limit, varna meja itd.. Načeloma je zadeva skoraj "idiot proof" takorekoč skoraj nemogoče jo je uničiti. Seveda pa je pri vsaki stvari potrebno uporabljati glavo.

Battlefield: Bad Company 2 GPU Performance In-depth

en tak zanimiv primer za i7920 (z isto arhitekturo samo manjšo hitrostjo - tovarniško in navitim le tem, kjer je stvar podobna) ^^

V glavnem, kot sem rekel, navijanje načeloma ni potrebno, je pa malo optimalno in pa seveda future proof oz. "pripravljeno za prihodnost" heh ^^. V tem trenutku je nek "cpu bottleneck" tj. zadrževanje performance-a s strani procesorja praktično neobstoječe, je pa super če imaš malo boljše delovanje pri igrah ane tongue.

Sem se razpisal - se mi pač da xD. (pa tudi saj vidiš point je en in isti, ter se ponavlja)

Lp

Re: Nakup računalnika

Luka wrote:

Sicer tale napajalnik za sli definitivno ni dovolj močan.. Pa bolj priporočam tale napajalnik

NAP. SILENTPOWER LC8750-750W/14 II V2.2 BLUELIGHT // 94.53€

Ki je v bistvu slabši hmm Niso Watti na "škatli" vsi enaki. Napajalnik bi zmogel poganjati takšno konfiguracijo ob normalni uporabi. Je pa res če bi CPU in obadva GPUja obremenil 100%, bi se morda res sistem sesedel vendar takšne obremenitve pod normalnimi pogoji ni moč doseči.

Slika 1 Slika 2


Luka wrote:

Za future proof boš tako ali tako rabil overclockati procesor in te navsezadnje ceneje pride AMD-jeva konfiguracija skupaj z vodnim hlajenjem tongue

Samo pozabil si omeniti, da so Intel i7 procesorji že po default-u hitrejši od AMDja trenutno in potem takem ni potrebe po hudo resnem navitju in posledično je lahko tudi hlajenje cenejše.



Luka wrote:

Za ram-e vzemi raje kaj takega:

DDR3-RAM KIT 6 GB, 1600 MHz, CL9, CORSAIR XMS3 // 111.10€ - pa še dovolj hiter ram je - jaz pa bi na tvojem mestu vzel (če ne bi hotel navijati) 4GB poljubnega ram-a pri 1600Mhz.

Malce nesmiselno za moje pojme. Latence teh so na "podstrešju" (visoke) kar slabo vpliva na zmogljivost. Naprimer tile bi bili optimalna rešitev v tripple channel vezami. Vprašaj Admina če je moč naročiti 3 takšne palčke pa zmagaš.

Re: Nakup računalnika

Mc Čun wrote:
Luka wrote:

Sicer tale napajalnik za sli definitivno ni dovolj močan.. Pa bolj priporočam tale napajalnik

NAP. SILENTPOWER LC8750-750W/14 II V2.2 BLUELIGHT // 94.53€

Ki je v bistvu slabši hmm Niso Watti na "škatli" vsi enaki. Napajalnik bi zmogel poganjati takšno konfiguracijo ob normalni uporabi. Je pa res če bi CPU in obadva GPUja obremenil 100%, bi se morda res sistem sesedel vendar takšne obremenitve pod normalnimi pogoji ni moč doseči.

Slika 1 Slika 2


Luka wrote:

Za future proof boš tako ali tako rabil overclockati procesor in te navsezadnje ceneje pride AMD-jeva konfiguracija skupaj z vodnim hlajenjem tongue

Samo pozabil si omeniti, da so Intel i7 procesorji že po default-u hitrejši od AMDja trenutno in potem takem ni potrebe po hudo resnem navitju in posledično je lahko tudi hlajenje cenejše.



Luka wrote:

Za ram-e vzemi raje kaj takega:

DDR3-RAM KIT 6 GB, 1600 MHz, CL9, CORSAIR XMS3 // 111.10€ - pa še dovolj hiter ram je - jaz pa bi na tvojem mestu vzel (če ne bi hotel navijati) 4GB poljubnega ram-a pri 1600Mhz.

Malce nesmiselno za moje pojme. Latence teh so na "podstrešju" (visoke) kar slabo vpliva na zmogljivost. Naprimer tile bi bili optimalna rešitev v tripple channel vezami. Vprašaj Admina če je moč naročiti 3 takšne palčke pa zmagaš.

1. Pri napajalnikih sem gledal +12V linijo - na LC-ju = (sicer 2-rail) higher amps = better quality overall. Dejansko niso Watti tok pomembni tongue. Oba napajalnika bi najbrž zmogla poganjati gtx 570 sli. 225W TDP *2 = 450W - prištej še nekje 50 - 80W realne porabe pa dobiš nekje 530W maksimalne porabe. Glede na to da ima LC-jev napajalnik več amperov na liniji (čeprav double rail ^^), bi se nekakao bolj varno počutil pri le temu - nekako bolj sigurno in za daljše obdobje - bolj kvalitetno. Sicer pa so napajalniki med vsemi komponentami (poleg optičnega pogona) najbolj nagnjeni k odpovedovanju - ravno zato tako ali tako ne vem če bi tako drago grafično nastavitev prepustil enmu cheapo napajalniku tongue.

Najbolje bi blo en lep Corsair HX750W.. Za sli. (tega sem ravnokar kupil sam)

Navsezadnje a bi ti uporabil nek slabši napajalnik na top gear-u? Čeprav je "v specifikacijah"?

Po drugi strani pa Antec Earthwatts EA 650

je zmožen poganjati 2x gtx 570 v sli:

Ampak resno, do you dare?

V glavnem s sli gtx 570 lahko s katerimkoli od obeh napajalnikov na overclockanje kar pozabi tongue, z LC-jevim bi bil pa mogoče malenkost bolj stabilen. Sicer pa to je vse IMO.

2. Že, že ampak po drugi strani pa future proof vseeno pomeni več jeder tongue. Pomisli - razlika v igrah je dejansko minimalna (med AMD-jevimi in intel-ovimi cpu-ji). A misliš da se bo s časom povečevala? Obviously not - sploh pa recimo pri višjih frekvencah od 3500Mhz<. Torej v prihodnosti bo bolj profitiral z več jedri navitimi na 3.5 - 4Ghz, kot pa z nehalem arhitekturo.

Sicer pa kdo pa pravi da bodo igre čez 2 - 3 leta uporabljale še več jeder tongue. Čeprav po drugi strani paaaa... Je to vseeno bolj verjetno, kot da začnejo uporabljati vse 4GB ram-a xD.

3. Em... Pravzaprav pri hitrosti ram-ov veeeeeliiiiko bolj vpliva frekvenca, kot pa latence. Sploh pa.. Za samo overclockanje imaš veliko večje okno - a si že kdaj slišal da bi hitrejši ram-i delovali pri nižji frekvenci in latencah? To seveda si, medtem ko počasnejši ram-i še nikdar niso tako dobro delovali pri višjih frekvencah in nižjih latencah. Enostavno je manjša verjetnost oz. za takšen overclock praktično nemogoče. Sploh pa še nižja voltaža tudi dosti pomeni za overclockanje :-p.

Sicer pa to je še enkrat vse IMO.

Lp

Re: Nakup računalnika

Še enkrat hvala obema, da vlagata toliko truda v tole temo smile Luka, dej mi povej, katero konfiguracijo od tistih treh, ki si napisal bi sam izbral. smile Pa dejmo rečt, da sem se odločil za OC, sam bom za to očitno nekoga potreboval, ker si sam ne upam šarati po neznanem.

LP

Re: Nakup računalnika

Luka wrote:

1. Pri napajalnikih sem gledal +12V linijo - na LC-ju = (sicer 2-rail) higher amps = better quality overall. Dejansko niso Watti tok pomembni tongue.

A Watti niso toliko pomembni. Čakaj malo a ni moč (Watt) posledica zmnožka toka (Amper) in napetosti (Volt)? Ne govori neumnosti. Tale LC power ima dve 26A kretnici, vendar skupna obremenitev ne sme presegati 48.3... amperja, medtem ko pri CMju ki pa ima enojno kretnico obremenitev ne sme presegati 50A FYI. Pri napajalnikih se kretnice ne seštevajo kar tako BTW.

Luka wrote:

Sicer pa so napajalniki med vsemi komponentami (poleg optičnega pogona) najbolj nagnjeni k odpovedovanju - ravno zato tako ali tako ne vem če bi tako drago grafično nastavitev prepustil enmu cheapo napajalniku tongue.

A CMji so cheapo PSUji al kako? Gimme a break

Luka wrote:

Navsezadnje a bi ti uporabil nek slabši napajalnik na top gear-u? Čeprav je "v specifikacijah"?

Zakaj pa ne. A ti misliš da so te specifikacije postavljene na skrajno mejo zmogljivosti napajalnika?

Luka wrote:

Po drugi strani pa Antec Earthwatts EA 650

je zmožen poganjati 2x gtx 570 v sli:

Ampak resno, do you dare?

Kadar koli z Antec napajalniki.


Luka wrote:

2. Že, že ampak po drugi strani pa future proof vseeno pomeni več jeder tongue. Pomisli - razlika v igrah je dejansko minimalna (med AMD-jevimi in intel-ovimi cpu-ji). A misliš da se bo s časom povečevala? Obviously not - sploh pa recimo pri višjih frekvencah od 3500Mhz<. Torej v prihodnosti bo bolj profitiral z več jedri navitimi na 3.5 - 4Ghz, kot pa z nehalem arhitekturo.

Kaj a HT se tukaj ne šteje al kako?


Luka wrote:

Em... Pravzaprav pri hitrosti ram-ov veeeeeliiiiko bolj vpliva frekvenca, kot pa latence.

Hmm... to se pravi da to kaj Intel objavi kot prepustnost procesorja je koristno samo ljudem ki na boljšaku prodajajo krompir al kako?

Da te malce seznanim. Intel i7 LGA 1366 podpirajo 1066MHz rame v tripple channel vezavi (25.6GB/s). Torej ti meni razloži kaj boš z vso to pasovno širino, ki je procesor ne bo moral uporabiti z 1600MHz rami? Na drugi strani pa dodatno zmogljivost od nižjih latenc popolnoma zanemarjaš. Frekvence in latence so po zmogljivosti dokaj enakopravne.  V primeru da nimaš zagotovljene minimalne pasovne širine CPUja bo v večini primerov 1333MHz rami z CL7 enakovredni 1600MHz ramom z CL8. V primeru da pa pasovno širino imaš zagotovljeno pa je vsekakor bolje investirati na latence kot frekvence.

Luka wrote:

Sploh pa.. Za samo overclockanje imaš veliko večje okno

Si že kdaj slišal za DRAM množilnik? Vsaka plata ga ima BTW wink

Re: Nakup računalnika

Jaz se seveda bolj nagibam k AMD konfiguraciji s prvim primerom ram-ov, lahko pa seveda vzameš drugi primer ram-ov - če misliš da v prihodnosti 4GB ne bo dovolj. Glede na to, da si začetnik v navijanju neke razlike po mojem niti ne boš opazil.. Jaz bi sicer vzel 4GB hitrejšega rama (1. ram verzijo), ker sicer navsezadnje lahko ram še vedno nadgradiš tongue.

Po drugi strani pa je tudi Intel-ova konfiguracija super - pa še tole moraš premisliti, pri AMD-jevi konfiguraciji če boš hotel kdaj iti "sli" z dvema grafičnima geforce recimo gtx 570 - ne bo deloval brez nekega malega hacka - in tudi po tem bosta slota PCI-e delovala pri hitrosti x8/x8 in ne s polno x16 hitrostjo tako kot deluje slot če imaš samo eno grafično (sicer v bistvu v delovanju trenutno ni nobene razlike, ampak samo, da te pač opozorim).

Ampak ne glede na to kako bi izbral jaz moraš pogledati na stvar iz svojega zornega kota - Intel-ova konfiguracija je definitivno bolj prijazna uporabniku saj je (sicer zanemarljivo malo v igrah neopazno) malenkost hitrejša, po drugi strani, pa je že vnaprej pripravljena za polni crossfirex/sli (razen recimo, da če bi že nadgradil bi mogoče vzel tudi drug napajalnik - v prihodnosti čeprav bi ta zmogel poganjati sli tongue)

Pa tudi slednjo lahko brez problema overclockaš npr z enim od dveh "Noctua" cpu hladilnikov, ki sem ju predlagal (pa tudi Scythe Mugen ni slab).

Overclockanja se seveda loti počasi, preberi si več na internetu (na googlu lahko direktno vpišeš "overclocking "ime tvojega cpu-ja"".

Saj veš na koncu je odločitev tvoja, ampak jaz bi vseeno glede na tvoje predznanje mogoče raje priporočil intel. S prvimi ram-i v konfiguraciji. Sicer če ti dovoljuje proračun z vodnim hlajenjem, drugače pa izberi enega izmed zračnih hladilnikov (je nujno če misliš overclockati, ker tovarniški hladilnik je res zanič).

Lp

14 (edited by Luka 2010-12-14 16:17:03)

Re: Nakup računalnika

Mc Čun wrote:
Luka wrote:

1. Pri napajalnikih sem gledal +12V linijo - na LC-ju = (sicer 2-rail) higher amps = better quality overall. Dejansko niso Watti tok pomembni tongue.

A Watti niso toliko pomembni. Čakaj malo a ni moč (Watt) posledica zmnožka toka (Amper) in napetosti (Volt)? Ne govori neumnosti. Tale LC power ima dve 26A kretnici, vendar skupna obremenitev ne sme presegati 48.3... amperja, medtem ko pri CMju ki pa ima enojno kretnico obremenitev ne sme presegati 50A FYI. Pri napajalnikih se kretnice ne seštevajo kar tako BTW.

Luka wrote:

Sicer pa so napajalniki med vsemi komponentami (poleg optičnega pogona) najbolj nagnjeni k odpovedovanju - ravno zato tako ali tako ne vem če bi tako drago grafično nastavitev prepustil enmu cheapo napajalniku tongue.

A CMji so cheapo PSUji al kako? Gimme a break

Luka wrote:

Navsezadnje a bi ti uporabil nek slabši napajalnik na top gear-u? Čeprav je "v specifikacijah"?

Zakaj pa ne. A ti misliš da so te specifikacije postavljene na skrajno mejo zmogljivosti napajalnika?

Luka wrote:

Po drugi strani pa Antec Earthwatts EA 650

je zmožen poganjati 2x gtx 570 v sli:

Ampak resno, do you dare?

Kadar koli z Antec napajalniki.


Luka wrote:

2. Že, že ampak po drugi strani pa future proof vseeno pomeni več jeder tongue. Pomisli - razlika v igrah je dejansko minimalna (med AMD-jevimi in intel-ovimi cpu-ji). A misliš da se bo s časom povečevala? Obviously not - sploh pa recimo pri višjih frekvencah od 3500Mhz<. Torej v prihodnosti bo bolj profitiral z več jedri navitimi na 3.5 - 4Ghz, kot pa z nehalem arhitekturo.

Kaj a HT se tukaj ne šteje al kako?


Luka wrote:

Em... Pravzaprav pri hitrosti ram-ov veeeeeliiiiko bolj vpliva frekvenca, kot pa latence.

Hmm... to se pravi da to kaj Intel objavi kot prepustnost procesorja je koristno samo ljudem ki na boljšaku prodajajo krompir al kako?

Da te malce seznanim. Intel i7 LGA 1366 podpirajo 1066MHz rame v tripple channel vezavi (25.6GB/s). Torej ti meni razloži kaj boš z vso to pasovno širino, ki je procesor ne bo moral uporabiti z 1600MHz rami? Na drugi strani pa dodatno zmogljivost od nižjih latenc popolnoma zanemarjaš. Frekvence in latence so po zmogljivosti dokaj enakopravne.  V primeru da nimaš zagotovljene minimalne pasovne širine CPUja bo v večini primerov 1333MHz rami z CL7 enakovredni 1600MHz ramom z CL8. V primeru da pa pasovno širino imaš zagotovljeno pa je vsekakor bolje investirati na latence kot frekvence.

Luka wrote:

Sploh pa.. Za samo overclockanje imaš veliko večje okno

Si že kdaj slišal za DRAM množilnik? Vsaka plata ga ima BTW wink

1. Tega res nisem upošteval, ker sem zadevo preletel dokaj nahitro ^^ - sem bil pač v zmoti, ostajam pa mnenja, da bi znal katerikoli izmed teh dveh napajalnikov po letu delovanja v sli z gtx 570-kami enostavno odpovedati. Po drugi strani pa bi se load bolj enakomerno porazdelil med 2 rail-a (mogoče malenkost večja stabilnost)..

2. Ne CM-ji niso cheapo psu-ji, in tega tudi nisem trdil smile, ampak v tem primeru pač ne-bi zaupal sli temu psu-ju. Za cheapo psu-je sem označil zgolj naravnanost večine uporabnikov, da gredo s psu-ji do same meje njihove zmogljivosti, kar jim zmanjša dobo delovanja, vse seveda na račun nižje cene smile. Torej beri med vrsticami. In ja, nakup tega psu-ja z iluzijo, da je sli ready je zame cheapo psu naravnanost. Sicer pa da, v teoriji "bi moral" poganjati sli.

3. V tem primeru za sli? Rekel bi, da skoraj so. Sicer upam, da pri izbiri napajalnika ne gledaš samo TDP-ja smile.

4. Antec ima za moje pojme najbolj kvalitetno ravno Earthwatt serijo tam to 650W.. Sicer pa menda nisi resen tongue. Temu napajalniku v primeru bi praktično razčetveril dobo delovanja xD.

5. HT? Don't make me laugh xDDDD. Optimizacije yeah riiiight. This isn't the PS3 with it's cell processor wink.

6. Jaz to pač ne bi označil kot enakovredno IMO. Tako kot imajo različne vrste latenc torej različen vpliv na performance ram-ov.

S tvojo trditvijo se pač ne strinjam. Sicer pa ni pomembno, menda si mi podal svoje mnenje kajti dejstev pač nisem zasledil. Sicer pa tudi jaz samo podajam svoje mnenje ^^.

7. Dram množilnik ja, super zadeva, and your point is? Resno I don't see how your retort makes any applicable sense. to kar sem napisal pač drži. Pa naj bo spet, da ne bo bedarij, vse skupaj IMHO! xD

Lp

P.S. je pa 100% res, da uporabnik razen mogoče pri overclockanju med nižjo frekvenco in nižjimi latencami vs višjo frekvenco in višjimi latencami ne bi opazil praktične razlike - sploh pa ne v igrah

P.P.S. @ OP, mogoče res raje vzemi Mc Čun-ov napajalnik, sicer pa bistvene razlike pri trenutni konfiguraciji ne boš opazil ^^. Nasploh razlike neke ne boš opazil xD. Zna biti pa CM-jev napajalnik bolj kvaliteten.

Re: Nakup računalnika

Aja pa še to. Ali veš morda, če mi pri sestavi.si sestavijo računalnik v primeru nakupa vseh komponent pri njih? Procesorjev pa najbrž ne navijajo, ne?

Hvala za vso pomoč smile

Re: Nakup računalnika

Luka wrote:

5. HT? Don't make me laugh xDDDD. Optimizacije yeah riiiight. This isn't the PS3 with it's cell processor wink.

Aha, a potem je tole samo za šminko ali kako? BTW tudi AMD ima že načrte za HT v letu 2012 FYI hmm tako da you make perfect sense.



Luka wrote:

7. Dram množilnik ja, super zadeva, and your point is? Resno I don't see how your retort makes any applicable sense. to kar sem napisal pač drži. Pa naj bo spet, da ne bo bedarij, vse skupaj IMHO! xD

Glej ne vem kaj tebi ni jasno. Ti lahko z 200 BCLK voziš sistem z 1333MHz rami brez problema. To pa ni IMHO ampak proven fact BTW. In zakaj bi potem rabil "počasnejše" rame z slabimi latencami?

Re: Nakup računalnika

Mc Čun wrote:
Luka wrote:

5. HT? Don't make me laugh xDDDD. Optimizacije yeah riiiight. This isn't the PS3 with it's cell processor wink.

Aha, a potem je tole samo za šminko ali kako? BTW tudi AMD ima že načrte za HT v letu 2012 FYI hmm tako da you make perfect sense.



Luka wrote:

7. Dram množilnik ja, super zadeva, and your point is? Resno I don't see how your retort makes any applicable sense. to kar sem napisal pač drži. Pa naj bo spet, da ne bo bedarij, vse skupaj IMHO! xD

Glej ne vem kaj tebi ni jasno. Ti lahko z 200 BCLK voziš sistem z 1333MHz rami brez problema. To pa ni IMHO ampak proven fact BTW. In zakaj bi potem rabil "počasnejše" rame z slabimi latencami?

1. Glede na uporabnost za povprečnega igričarja vsekakor.

Pač z določenih stališč popolnoma neuporabna zadeva xD, sicer ne pa z vseh tongue. For all intents and purposes of this debate completely useless ^^.

2. Ja lahko na 1200Mhz ram-ih z običajnimi latencami.. Verjemi, da so rami na 8x multi 1600Mhz tudi z višjimi latencami bistveno hitrejši.. Sicer pa je res, da povprečni uporabnik tega niti ne bo opazil xD. Po drugi strani pa tudi v ceni niti ni velike razlike tongue. Torej jaz raje tebe vprašam zakaj počasnejši ram? xD

Ne strinjava se pač kateri ram-i so hitrejši. Sploh pa hitrejše (berji višja frekvenca) je vedno boljše.. Čeprav potem mogoče ne uporabljaš polne hitrosti ram-ov - lahko pa potem naviješ latence smile. Ter seveda imaš zagotovljeno stabilnost IN hitrost (sploh ram-ov - faster loading itd.). Drugač pa no point in this debate, since it's pretty much obvious it doesn't really matter, from one's (user's) perspective, which ram one should use for standard computer usage xD. Therefore I deem this argument thoroughly and utterly useless!

Peace out.

Drugače pa @ OP Ne procesorja ti ne bodo navili (vsaj močno dvomim tongue), ti pa bojo računalnik sestavili in stestirali preden ti ga pošljejo.