Topic: 500 najhitrejših računalnikov

The Register - Pol leta je naokoli, odkar smo zadnjikrat naredili pregled najhitrejših superračunalnikov na našem planetu, tako da je čas za novega. Včeraj se je v Hamburgu začela konferenca ISC (International Supercomputing Conference), kjer so med drugim predstavili tudi 33. verzijo seznama prvih 500 najhitrejših superračunalnikov na svetu.

Na prvem mestu ni prišlo do spremembe, saj še vedno vodi IBM-ov BladeCenter QS22/LS21, to je Roadrunner v Laboratoriju Los Alamos, z 129.600 jedri AMD Opteron in IBM QS22, ki je zmogel 1105 teraflopov in za to porabi 2483 kW. Sledi mu Cray XT5 QC s 150.152 jedri, 1059 teraflopi in porabo kar 6951 kW. Do spremembe pa je prišlo na tretjem mestu, kamor se je zavihtel Jugene, ki so ga za nemški Forschungszentrum Jülich sestavili IBM-ovci iz BlueGene/P in ki združuje 294.917 PowerPC-jev 450, ki tečejo vsak s 3,4 GHz, kar skupaj nanese 825 teraflopov. Še en novinec med deseterico je iz iste nemške ustanove, ki je letos pošteno segla v žep in nadgradila svoja superračunalnika. Juropa se je namreč z 274 teraflopi uvrstila na deseto mesto.

Seznam računalnikov: top500.org

Vir: Slo-Tech

AMD! AMD! AMD smile

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: 500 najhitrejših računalnikov

to si poglejte big_smile
http://www.xbitlabs.com/news/cpu/displa … uting.html

Re: 500 najhitrejših računalnikov

Kaj a teli super proci majo čez 100.000 jeder al kaj? Pa a so to strežniki al kaj?

//M4A78 PRO/Phenom II 940/Gigabyte HD4850 OC/Kingston 4GB/HDD 750GB/Chieftec APS-550S 550W/Chieftec DH-03B-SL-OP//

4 (edited by Mc Čun 2009-06-25 15:10:46)

Re: 500 najhitrejših računalnikov

Nope ti HPCji imajo večina kakšne 6-8 core CPUje. Sedaj pa si izračunaj koliko takšnih CPUjev rabijo da dobijo tam 150.000 jeder in koliko je meni znano se tile HPCji ne uporabljajo kot strežniki ampak za računanje kompliciranih zadev (lepo podomače povedano) smile

Re: 500 najhitrejših računalnikov

Meni to dovolj pove.. Roadrunner - BladeCenter QS22/LS21 Cluster, PowerXCell 8i 3.2 Ghz / Opteron DC 1.8 GHz, Voltaire Infiniband / 2008
IBM

big_smile

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: 500 najhitrejših računalnikov

TiG3rB0y wrote:

Meni to dovolj pove.. Roadrunner - BladeCenter QS22/LS21 Cluster, PowerXCell 8i 3.2 Ghz / Opteron DC 1.8 GHz, Voltaire Infiniband / 2008
IBM

big_smile

Valda, če uporabljaš amd jih more bit več da delajo isto delo kot bi pol manj intelov smile

off: Klico si me prej, nisem vido tongue

Re: 500 najhitrejših računalnikov

jah jah.. glavno je, da dosežeš določen cilj dovolj hitro smile

off: res je, tečno mi je blo smile

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;