Topic: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Pozdravljeni!

Verjamem da sem na pravem mestu, da se posvetujem z Vami, ki ste mi pripravljeni svetovati pri sestavi računalnika.
Odločil sem se, da pokupim vse potrebne komponente za sestavo PC-ja- od ohišja, napajalnika, RAM-ov, trdega diska, grafične, matične plošče, procesorja dvd čitalca.
Približno sem si že malo naštudiral kaj bi vse skup dal- za okoli 400 €!

matična bi bla od asus p5ql pro za intel core2duo(2,66 ghz) procesor
ram bi dal 2 gb ddr2
trdi disk pa nisem ziher. če bi dal sata, ali sata 2? okoli 200-250 gb, če dam sata II, pol rabim malo dražjo matično, pa ne vem kaj je razlika med temi diski?
pa ohišje sem našel z napajalnikom vred. pa spet ena dilema, ali naj dam 350 w, ali pa 550 w? napajalnik je v kompletu z ohišjem?

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Mogoče kaj takega:

Matična plošča ASUS P5QL S775/PCIE/S/GL/F1600 (80.89€)
CPU INTEL DUAL CORE E5300 2.6GHZ 800 S775 BOX  (77.24€)
PATRIOT DDR2 ram, 2GB PC2-6400 800MHZ s hlad (19.15€)
Grafična kartica HD 4650 512M DDR2 PCIE DVI/TVO LITE (62.29€)
Trdi disk Western Digital 320GB 16MB SATA2/300 (48.79€)
Samsung - DVD +/- RW SAMSUNG, SATA S223F - Črn (21.07€)
Ohišje LC Pro-906S, 350W (12cm + 2x SATA), 12cm FAN (43.24€)
Napajalnik LC 550W LC5550, 120mm FAN, ROHS (33.70€)

Skupaj 386.37€

Drugače pa, če ni skrivnost nam lahko zaupaš za kaj boš tam komp uporabljal in še se morda kaj spremeni. Ohišje ki sem ti ga predlagal ima solidno hlajenje, ampak če ne rabiš originalnega 350W napajalnika ti ga lahko odstranijo in ti vrednost le tega odbijejo od cene kompa. Ta tvoj sistem bi tudi lahko laufal z kakšnim 400W napajalnikom, ampak ker se glih ne ve kaj dosti o napajalnikah kateri so v kištah ti vseeno raje priporočam 550W. Drugače pa za navadniga uporabnika med SATA I in SATA II ni razlike, ta razlika se samo pozna pri serverskih kištah.

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Pozdrav!!

Ej fala , da se je nekdo oglasil.

Pa ja konfiguracija je nekaj v tem smislu, samo pri CPU-ju sem mislil dat intelov procesor core 2 duo 2,66 Ghz box-ma zraven še CPU hladilnik. Okej pol za disk bo verjetno samo SATA, ker pol ni neke bistvene razlike, pa matična pride ceneje.

Računalnik bi rabil bolj za surfanje, pa za urejanje dokumentov, pa za gledanje filmov, koncertov,...

Ja kaj se tiče grafične sem si nagledal eno kartico za cca. 85 € ki ma poled s-video izdoda še hdmi izhod-to se pol da lepo uporabit, če maš kak lcd TV pa je slika super;me zanima če ma kdo to kombinacijo, pa kake ma izkušnje.

Pa še nekaj bi vprašal glede same sestave. Okej za sestavo hardware-a mi je jasno kak pa kaj, kak vse not sestavit, pa pol z priročnikom od matiče plošče vse pregledat pri vklopu kablov. Na kaj je treba ful pazit? da kaj ne skurim ko ga vklopim v el. omrežje?

Pa še to me zanima, pri prvem vklopu, potem ko smo hardware sestavili in povezali, kaj je treba v BIOSU kaj posebej nastavljati? Pa VISTO sem mislil gor naložit- kaki so tu postopki? Prva instalacija kako poteka?

Zahvaljujem se na odgovoru

4 (edited by Skias 2009-01-28 01:25:30)

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Haj kolk vem ti ga sestavijo oni tako da se ti ni treba ukvarjati z sestavljanjem če pa maš že tako veliko željo pa lahko zamenjaš pri priklopu samo pola za led diodo od ohišja vsaj jaz sem pa sem jiva obrno pa se ni nič zgodilo.

Bios je že naložen gor.

No mercy for the weak, No pity for the dying, No tears for the slain.

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Glede CPUja je tisti ki sem ti ga jaz predlagal E5300 tudi v BOX izvedbi, kar pomeni da dobiš hladilnik zraven. Drugače pa mislim da se ti ne splača dati skoraj 40€ več za 120MHz in 1MB cacha več (imaš E7300 v mislih). Katero grafo imaš v mislih? Pri sami sestavi v bistvu lahko samo kaj skuriš če ima napajalnik kakšen 8-pin PCIe in 8-pin ATX priključek, teh dveh ne smeš zamenjati. Ampak ker trenutno 8-pin PCIe rabijo samo najmočnejše grafe (GTX295,...) ti tukaj ni potrebe skrbeti. Pa itq še večina povprečnih napajalnikov nima takšnih konektorjev. Drugače pa je Skias že vse napisal. Kar pa se BIOSa tiče pa ponavadi ni potrebe kaj dodatno spreminjati, ampak obstajajo izjeme.

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Hvala na odgovorih!

Grafično sem gledal ati radeon 1gb t tem hdmi izhodom, pa ma aktivno hlajenje gor. Tu je pol na samo grafično potrebno vklopit iz napajalnika še dodatno napajanje? verjetno, zaradi ventilatorja, ne?

Kaj pa ko daješ CPU v matično, kak se lahko najbolje razelektriš, da se ne nabije statična na čipe?

Pa poleg tega CPU-ja z hladilnikom, je zraven še tista neka pasta za boljšo prevodnost, ali morem to posebej nabavit?

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Pa še nekaj sem pozabil vprašat- to glede ramov- Na matični maš verjetno 4 vodil, kam jih lahko daš not. Pa je to vseeno, ma katero vodilo jih dam, ali je na matični v navodilih posebej napisano, kam jih dat? Pa recimo da maš dve ram enoti posebej-pol jih je treba dat obe na prvi par vodil, ali na 1. in 3.?-2. in 4. pa ostane prazno? kak se to najbolje prakticira, če sploh ma kaki pomen to na katero vodilo jih daš?

Hvala še enkrat

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Kar se tiče razelektriš se moraš najprej dotakneš kovinskega dela ohišja preden začneš kar koli počet.

Nazadnje ko sem kupo samo zalmanov hladilnik za grafo je bila pasta zraven tako, da domnevam, da je polek.

Glede vodil na matični plošči za rame pa pri vsakem vodilu piše katero je na moji malce starejši plati piše DDR1, DDR2 in DDR3 več jih nimam in niti ne rabim trenutno. Rame postavi po zaporedju če sta v paru daj na 1 in 2 tako, da ne izpuščaj. Sem pa že zasledil, da pravijo, da je vse eno kako postaviš not jaz osebno bi jih in sem jih po zaporedju.

No mercy for the weak, No pity for the dying, No tears for the slain.

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

Zaporedje ramov na novejših platah je ponavadi 1 in 3 ali 2 in 4. To velja za plate ki podpirajo dual channel, drugače pa ti itq to mora pisati v priročniku. wink

Re: sestava računalnika-prosim za vaše mnenje

lej sej ti bodo pri sestavi.si comp cel sestavli zato se nimaš česa bat
kaj se pa tiče nalaganje viste sem se pretkratikim s tem ukvarjal daj msn pa ti vse povem (ti še razložim kako pirattsko zrihtat visto)

big_smilewink