Topic: delovanje komponent

Nikjer ne najdem topica ne na tem forumu ne drugje kjer bi se malo opisalo kak se navija komponente ter kaj pomenijo chipset ter ostale stvari na matični, kaj se naj gleda na grafični če rabimo grafično za igranje igric ali za obdelavo grafičnih programov! Če ima kdo preveč časa bi ga prosil če lahko malo o tem piše, predvsem me zanimajo chipseti na matični ter o grafičnah!In na kratko kak se navijajo rami ter grafične in tudi procesor.....na kaj moramo pazit!Zanima me predvsem če je vse odvisno od temperature torej če imam dober hladilec ali se da navit procesor brez problemov in kje se sploh lahko navije!

Hvala za odgovore!

Re: delovanje komponent

Procesor navijaš v BIOSu (povišuješ FSB - če si pa eden redkih srečnežev pa povišuješ množilnik big_smile - vendar je to samo za navijanje procesorja!).
Nekatere matične plošče (kot npr P5N-e SLI imajo možnost, da naviješ RAM in procesor posamezno, torej neodvisno enega od drugega).
Ko navijaš procesor in tudi Ram prideš do neke meje. Potem moraš povišati voltažo (pazi! ne preveč - ko višaš voltažo se tudi komponente precej bolj grejejo)
Pri Ramu lahko povišaš tudi zakasnitve (latency) in s tem omogočiš višje frekvence.

Glede grafične kartice: uporablja se tako pri igranju igric in pri delu z grafičnimi programi!!
Sicer jih sploh ne bi imeli. Kdo pa misliš, da ustvarja sliko na zaslonu?

Re: delovanje komponent

black ice wrote:

Procesor navijaš v BIOSu (povišuješ FSB - če si pa eden redkih srečnežev pa povišuješ množilnik big_smile - vendar je to samo za navijanje procesorja!).
Nekatere matične plošče (kot npr P5N-e SLI imajo možnost, da naviješ RAM in procesor posamezno, torej neodvisno enega od drugega).
Ko navijaš procesor in tudi Ram prideš do neke meje. Potem moraš povišati voltažo (pazi! ne preveč - ko višaš voltažo se tudi komponente precej bolj grejejo)
Pri Ramu lahko povišaš tudi zakasnitve (latency) in s tem omogočiš višje frekvence.

Glede grafične kartice: uporablja se tako pri igranju igric in pri delu z grafičnimi programi!!
Sicer jih sploh ne bi imeli. Kdo pa misliš, da ustvarja sliko na zaslonu?

no nisem ravno takole mislil ampak sem gledal okoli vse možne grafične in pri nekaterih je takt procesorja in pomnilnika večji ampak na 128 bitnem vodilu ter 512 mb- rama drugi imajo manj mhz pomnilnika ter predpomnilnika ampak 256 bitno vodilo ter 256 mb rama in nevem kaj naj gledam oz kaj je pomembno....kolikor vem oz mislim je najpomembnejše vodilo ki omogoča prepustnost podatkov..lahko pa da se precej motim:D

Re: delovanje komponent

btw kje pa se rami navijajo?Kak pa vem kolko smem navit?ker se mi je nedavno procesor segrel do 100 stopinj ker se mi je ventilator zamašil od praha pa je vseeno delal, in če je vse odvisno od segrevanja pol bi ga lahko kar navil:D

Re: delovanje komponent

100 stopinj je za procesor absolutno preveč - si imel srečo da se ti ni kaj poškodovalo. Po tvojih postih sodeč ti dviga voltaže NE priporočam. Raje odnesi računalnik k enemu izmed računalniških kekcev in naj ti on razloži celoten potek (najboljše je vse sproti), da boš razumel stvar in ti obenem tudi on izbere najboljše nastavitve.
Rami se navijajo v Biosu.
Ko gledaš grafične kartice, glej da imajo "širše" vodilo (torej 256 in več bitno) z manj rama (ponavadi 256 MB) kot pa 128 bitno vodilo in veliko količino rama - 2. možnost je tako popolnoma nekoristna, ker tako majhno vodilo ne more izkoristiti tako velikega pomnilnika - torej imaš v predzadnjem postu prav; gleda se na prepustnost oz. "širino" vodila.

Re: delovanje komponent

Hvala za odgovore!

Zanima me še če kdo pozna kako stran ali forum ali mogoče knjigo ali kaj koli kjer bi se dalo malo brat o tem kak se kaj navija kaj pomenijo raznorazne stvari......zakaj je to dobro zakaj ono itd, zakaj je to boljše itd!Ker problem je v tem da ne poznam take računalniške kekce, saj ne da bi zdaj jaz rad navil računalnik do onemoglosti ampak da bi malo jaz tudi znal o tem:D

Re: delovanje komponent

Ali bi mi lahko povedal kero plato priporočaš za quad procesor?

8 (edited by black ice 2007-08-28 09:16:02)

Re: delovanje komponent

Na tvojem mestu bi verjetno vzel tolematično.

Drugače pa linki o navodilih za navijanje:
Slo-tech
Slo-tech 2
Blog
Slo-comp
Računalniške novice - moraš se prijaviti

Mislim, da je to zaenkrat dovolj literature wink

Re: delovanje komponent

za quada je pa potrebno po malo boljši žal posečti!  Tri napajalne faze niso dovolj za takšno zverino kot je quad! Za quada poglej za kakšno gigabyte ploščo (novejše P35 nabor z končnico R -6 napajalnih faz) ali P5K-e/dlx, Abit IP35-e/pro.

Asusove plošče z manj kot 8 napajalnimi fazami so poden za quade (padec napetosti na procesorju 0,1V+! -vdroop)

Re: delovanje komponent

Katere matične iz Asusovega tabora so dobre za quada?

11 (edited by sebi7 2007-08-28 20:11:13)

Re: delovanje komponent

icy wrote:

za quada je pa potrebno po malo boljši žal posečti!  Tri napajalne faze niso dovolj za takšno zverino kot je quad! Za quada poglej za kakšno gigabyte ploščo (novejše P35 nabor z končnico R -6 napajalnih faz) ali P5K-e/dlx, Abit IP35-e/pro.

Asusove plošče z manj kot 8 napajalnimi fazami so poden za quade (padec napetosti na procesorju 0,1V+! -vdroop)

kot npr:

Gigabyte-Gigabyte P35-DS3R, S775, DDR2, PCIe, SATAII


bi mi lahko napisal kere matične pripoočaš...?
Ali je tale napajalnik dovolj dober?: 580 W HKC
Nekateri pravijo da če imam štiri jedrnika bi bilo fajn imeti 4X rame kao da pol vsak procesor uporablja enega..ali je to res?Ali ira grafična bistven pomen pri hitrosti računalnika ali je dovolj če kupim kakšno grafično za 150 eu??

hvala za odgovor

Re: delovanje komponent

To da imaš 4-krat po 1 GB Rama, da potem vsako JEDRO! ne procesor uporablja svoj del je popolno bluženje.
2-krat po 1GB ti je popolnoma dovolj.
Če že imaš 4 jedrni procesor se splača še nekaj več investirati v grafično.

Re: delovanje komponent

Se strinjam z @black ice-om, nevem od kod jim to, da je boljše da vsako jedro uporablja svoj pomnilnik. V bistvu ima procesor en svoj pomnilnik. Sama grafična kartica ti nebo pripomogla k samemu boljšemu delovanju, bo pa se izkazala pri gledanju kakšnih filmov, slik, brskanje po netu, hitremu preklapljanju okenc...

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: delovanje komponent

če še nisem dosaden bi še povprašal kaj pomeni p35....zakaj je to boljše za quad procesorje?

Re: delovanje komponent

kaj pa tole?

MB P4 775 PCI-E MSI P35 + ICH9R Platinum za core 2 quad?Ali je to dobra odločitev?

Re: delovanje komponent

Plošča je čisto ok. Pa tudi p35 chipset ima.

17

Re: delovanje komponent

msi ponavadi ne priporocamo, tale plosca ima prav tako 4 napajalne faze. Ce ne bo nic navijal poglej po P5K vanilla, sam pa ti priporocam P5K-e/deluxe ali kakšno abitovo IP35-e/pro oz kot si ze gor omenil tisto gigabytko. Pri gigabytki bodi pozoren na zadnjo končnico R in L. R ima 6 napajalnih faz, L pa 4.

Re: delovanje komponent

icy wrote:

msi ponavadi ne priporocamo, tale plosca ima prav tako 4 napajalne faze. Ce ne bo nic navijal poglej po P5K vanilla, sam pa ti priporocam P5K-e/deluxe ali kakšno abitovo IP35-e/pro oz kot si ze gor omenil tisto gigabytko. Pri gigabytki bodi pozoren na zadnjo končnico R in L. R ima 6 napajalnih faz, L pa 4.

povej mi natačno kero matično misliš od asusa in kero od gigabytke...ali r in l pri vsaki matični pomeni 6 ter 4 napajalne faze?P5K deluxe navadni je dober?

19 (edited by sebi7 2007-09-01 18:06:13)

Re: delovanje komponent

tale npr?:


Asus P5K-E WiFi-AP ali Asus P5W DH Deluxe, 775


tam do 200 eu bi reckiral za matično!Povej mi še najboljšo grafično ki naj bi stala nekje 150 eu......procesor bo quad ter 2 gb ram-a bom vzel!Za tole konfiguracijo bi rabil najboljšo matično tam do 200 eu


kak vem katera matična ima koliko napajalnih faz?

zakaj tale msi-jeva palta ni dobra...kot vidim podpira tudi 45nm tehnologijo!??

20

Re: delovanje komponent

saj vse nove podpirajo 45nm smile Asus P5K-e bo super ja (malo pogooglaj, nekje sem jo za 160€ pri nas videl kakšen teden nazaj). Za napajalne faze lahko tuljave prešteješ okrog socketa (kvadratne-črne "škatlice") vsaka faza ima eno tuljavo v sklopu. Drugače pa napišeš ime plošče+phases v googla in ti najde. R in L oznaka je samo pri gigabytu (to je nova serija plošč na katere dajejo boljšo kvaliteto mosfetov, kondijev, ...).

Do 200€ je pomoje P5K-e best buy za tudi ekstremni OC tako quada kot tudi dvojedrnika (vbistvu je enaka deluxe, samo manj dobrot ima). Lahko pogledaš tudi za kakšno Abitko IP35-e/pro (imata sicer po 4 napajalne faze, vendar so tako/oz bolj kvalitetne kot pri asusu verzije z osmimi (8).

MSI že kar nekaj časa ni izbor v OC svetu, od S754/S939 serij naprej nisem videl kje omenjenih/priporočenih. V bistvu za MSIjevo ceno dobiš boljšo od druge firme -za malo več denarja ali pa celo za manj (nekateri modeli so precenjeni).

Re: delovanje komponent

bi mi lahko povedal nekaj pozitivnih lastnosti zakaj je  p5k deluxe najboljši za quad oz kakšne dobrote ima:D

22 (edited by black ice 2007-09-02 13:35:13)

Re: delovanje komponent

Evo nekaj gradiva:

http://slo-tech.com/script/forum/izpisi … dID=274948
http://www.xbitlabs.com/articles/mainbo … eluxe.html
http://www.xbitlabs.com/articles/mainbo … clock.html

Re: delovanje komponent

tule na slo teh matično ne hvalijo glih:D

Re: delovanje komponent

Podana je samo realna ocena in mnenja ljudi, ki jo že uporabljajo. Tako, da se potem lahko odločiš za najboljšo po tvojih merilih.

M-XXXX wrote:

Vsaka matična ima na začetku probleme. Važno je kaj dobiš na koncu ven ko jo "ukrotiš"

25

Re: delovanje komponent

tako kot je black ice rekel in quotal. Te plošče katere sem ti svetoval, sem ti že v vseh postoih ponovil zakaj s favoriti! Še enkrat zaradi napajalnega sklopa procesorja (quad).

Tudi tista plošča katera ima najboljšo oceno ni nujno, da je super; lahko se zgodi da dobiš defekten primerek in potem veš kakšnega mnenja si wink Pa za P5K dlx ti ni noben napisal, da je najboljša za quada, preberi dosledno napisano!