Topic: n00b sestavlja kišto

..in je prišel do sledečih ugotovitev, čeprav pojma nima ali bo vse to funkcioniral. Predlogi so priporočeni.

Torej, možna (cenejša) postavitev 1:
osnovna plošča - Gigabyte-Gigabyte M61PM-S2, AM2, DDR2, PCIe +VGA, SATAII [70€]
procesor - AMD-AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400 AM2, BOX [93€]
pomnilnik - OCZ technology-OCZ DDR2 2G Kit, PC2-6400 800MHZ, XTC hladilnik [95€]
grafična kartica - Club 3D-nVidia Club 3D PCI-e GF8800GTS, 320MB GDDR3, 2-DVI [283,18€]
zvoćna kartica - Club 3D-Club 3D Zvočna kartica Theatron DD 7.1 PCI [43,70€]
trdi disk 1 - Seagate-Trdi disk Seagate Maxtor 160GB SATA2/300 8MB DiamondMax 20 [49,40€]
trdi disk 2 - Maxtor-Trdi disk Seagate Maxtor 250GB SATA2/300 8MB DiamondMax 21 [59,85€]
floppy - NEC-FDD NEC, 1.44 MB, črn, FD1231H [5,94€]
cd/dvd - Teac-DVD +/- RW Teac, 18x, 8xDL, DV-W518GM, RETAIL, črn [35,8€]
ohišje - LC Power: Ohišje LC 901S, MIDI,U/A,350W,ATX/mATX

možna (dražja) postavitev 2:
osnovna plošča - Asus M2N-SLI Deluxe/S-AM2/PCI-E/S/R/F/L1G/F2000 [110,11€]
procesor - AMD-AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600 AM2 BOX [178,20€] ali AMD-AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800 AM2, BOX [127,80€]
pomnilnik - OCZ technology-OCZ DDR2 2GB Kit, PC2-6400, 800MHZ, XTC platinum hladilnik [100,28€]
grafična kartica - Club 3D-ATI Club 3D PCI-e HD2900XT, 512MB GDDR3, 2x DVI+VIVO [389,80€]
zvoćna kartica - Club 3D-Club 3D Zvočna kartica Theatron DD 7.1 PCI [43,70€]
trdi disk 1 - Seagate-Trdi disk Seagate Maxtor 160GB SATA2/300 8MB DiamondMax 20 [49,40€]
trdi disk 2 - Maxtor-Trdi disk Seagate Maxtor 250GB SATA2/300 8MB DiamondMax 21 [59,85€]
floppy - NEC-FDD NEC, 1.44 MB, črn, FD1231H [5,94€]
cd/dvd - Teac-DVD +/- RW Teac, 18x, 8xDL, DV-W518GM, RETAIL, črn [35,8€]
ohišje - LC Power: Ohišje LC 901S, MIDI,U/A,350W,ATX/mATX

Kaj menite? Bo/Bi ta kišta laufala?
Trenutno imam na voljo približno 1000 evrov, lahko pa grem do 1200 evrov, če je sila pa do 1500.
Aja, sem povedal, da sem n00b na tem področju?

Mimogrede, računalnik bi želel uporabljati za: gledanje HD filmov, morebitna montaža posnetkov, ukvarjanje z glasbo, igranje igrc, ki jih nisem igral zaradi ostarelega računalnika.

BMislite, da bi/bo šlo?

LP

Re: n00b sestavlja kišto

Js bi namest floopya vzel citalec kartic, dvomim, da bos dejansko floopy uporablal. Al pa vzames unega, ki je citalc + floopy. to tut majo pr sestavi.si
Drugo: Zakaj 2 diska ??
Tretjo: A niso ze une in build zvocne na maticni dovolj dobre ?
Cetrto: a tak masin bo 350w najbrz malo svoh... tak da predlagam ohisje brez napajalnika + kak 500 w napajalnik.

Pa za 1000 eur mors pr sestavi.si dobit najbol zirano masino smile
Js sm mesec nazaj zapraju manj kot 700E, pa nenormalno hitro deluje vse. 10 megapixlov - 8MB RAW slike fotoshop odpira cist komot tongue

Re: n00b sestavlja kišto

Kišta št 1:
- procesor al 4.2 al pa 3.8 (4.4 je predrag za nejgove sposobnosti)
- matična z vsaj čipsetom 500 (m2n-e, m2n sli,...)
- jaz si nebi vzel zvočne.. razn če si kaki profi pa boš kako plato mel gori
- vsekakor če si se odločil za 2 diska, vsaj 16MB predpomnilnika!
- sploh nena pomisli na 350W napajalnik..

Kišta št 2:
- predrag procesor.. prej vzami 4.8
- pri tej konfiguraciji bi vzel raje Patriota
- grafika se mi dopade big_smile big_smile
- tudi tukaj si nebi kupil zvočne..
- disk >= 16MB

pa tako kot je reko @Seddy, ni ti nuja vzet teh flopijov, vzameš enega usb readera..

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: n00b sestavlja kišto

Delovali  bosta sigurno obe konfiguraciji! A druga konfiguracija je močnejša od prve in zato tud hitrejša! A kot je seddy napisal obvezno močnejši napajalnik vsaj 550w!

Pri drugi konfiguraciji bi te samo opozoril, da imas izbrano sli ploščo pa atijevo grafično kartico. Drugače pa če imaš res namen montirat filme ti priporočam intel platformo nameso AMDja!

Aja! Pa ne pozabit, da obdelava videa sploh HD zahteva veliko prostora na disku.

Mogoče kaj takšnega!
     
# Osnovna plošča) Gigabyte - Gigabyte P35-DS4, S775, DDR2, PCIe, SATAII, FW (174.6)
# (Procesor) Intel - Intel CORE 2 DUO E6420, 2.130 GHz 4MB, LGA775 (180.9)
# (Pomnilnik) Patriot Memory - PATRIOT 2x 1GB DDR2 ram, PC2-6400, 800MHZ s hladilnikom (93.5)
# (Grafična kartica) Club 3D - ATI Club 3D PCI-e HD2900XT, 512MB GDDR3, 2x DVI+VIVO (389.804)
# (Trdi disk) Seagate - Seagate 320GB SATA2, 16Mb, 7200rpm (76.5)
# (Trdi disk #2) Seagate - Seagate 320GB SATA2, 16Mb, 7200rpm (76.5)
# (Optična enota) NEC - DVD +/- RW NEC, AD-7170S, BULK, 18x, SATA, črn (32.2)
# (Ohišje) Enermax - Ohišje Enermax Chakra CS-032BF ECA3052 (brez napajalnika, črno) (62.7)
# (Napajalnik) LC Power - LC NAPAJALNIK 550W LC6550GP 140mm FAN,v2.0(24pin) (41.4)
# Teac-FDD T 3.5 + čitalec kartic

cena: 1.155,82 eur z ddv

Re: n00b sestavlja kišto

O super, odgovori. Pa gremo po vrsti.

Seddy - dvojni disk bom vzel zaradi dveh sistemov na vsakem disku. Žal imam slabe izkušnje z razdeljevanjem particije in po mučnih letih se je končalo tako, da sedaj ne morem v miru ustvariti particije. Nobene sploh. In ja, počel sem kakor se dela particije, ampak to je že za drugo temo. Skratka, podobnim štorijam bi se želel v prihodnje izogniti.
Kot drugo, floppy potrebujem za službo (kjer -žal- še zmeraj vse teče na win95 p1 64RAM 1GB HDD). Poleg tega imam še nekaj priročnih programov, ki pa potrebujejo floppy za "normalno" inštalacijo. Torej, floppy mora biti. Čitalec kartic pa sem pred zelo kratkim dobil za darilo tako, da novega niti ne potrebujem.
Kot tretje, če ne bo integrirana zvočna kartica med snemanjem delala čudnih loopov, potem bom z njo zadovoljen. Vendar do sedaj še nisem imel sreče. (Malce preveč se zafrkavam z glasbo lol)

Mimogrede admin, občasno montiram navadne posnetke (dvd kvaliteta), HD je pa le za gledat, da ne bo pomote.

Je Intelov dualcore boljši/hitrejši od amdjevega?

Še enkrat, res vamh vala za tole. Ste mi v veliko pomoč.

Re: n00b sestavlja kišto

Aha. Ja, drugac uni floopy in citalec v enem ni slaba zadeva, pa se fajn je vgraden noter v rezo za disketnik.

NAceloma sem se js vcasih ttu izogibal raznim zvocnim, grafikam na plati... ampak zdej so ze, vsaj zvocne na takem nivoju, da pomoje ni panike.

Kar se pa tice AMD vs Intel... sem pa sam bil pred podobno odlocitvo, sem ful testov pregledu, Intel 6400 je nekako primerljiv z Amd 5600, je pa tut drazji. Je pa res, da je mogoc Intel bolj stabilen, pa tut za resnejso obdelavo video posnetkov bo mogoce bol primeren.
Ne spomnem se sicer vseh testov, a mislim, da je glih b teh vodah (obdelovanje videa in grafike) bil malenkost hitrejsi INtel.

Re: n00b sestavlja kišto

Kolikor jaz ve, še je bilo v eni računalniški reviji, da je bil takrat AMD za sec ali dve boljši v kodiranju filmov kot Intel.. Tudi v obdelavi podatkov je bil hitrejši, je pa res, da se je Intel izkazal v igrah in 3dmarkih..

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: n00b sestavlja kišto

Ja... to so tudi potrdili s testom na daily techu. Če ga najdem prilepim link

Re: n00b sestavlja kišto

Tu si lahko zelo podrobno ogledaš kako hitro lahko kater cpu zmelje video. Je pa seveda tudi nekaj odvisno od programa, ki ga uporabljaš za obdelavo videa.

http://www23.tomshardware.com/cpu.html? … ;chart=184

Re: n00b sestavlja kišto

Ja, pa to če se ne motim je 2006 chart.. ja no, počakajmo na Barco big_smile

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: n00b sestavlja kišto

Res kaže letnico 2006,vendar, prekleto, so Intelovi procesorji hitrejši od AMDjevih. Vsaj sodeč po tistem, kar sem videl oz. primerjal.

Malce sem raziskoval in prišel do nove kompozicije:
-napajalnik - LC Power-Napajalnik LC Power LC6550-550W/12-BLACK SILENTPOWER - 34,20 (Ali je nujno, da mora biti ravno 140mm in 24pin? V čem je poanta?)
-ohišje - Enermax-Ohišje Enermax CS-016SN CS-N656TA-S MIDATX (brez napajalnika, srebrno - 45,60 (A je pomembno kakšno je ohišje? Če je, zakaj?)
-optika - NEC-DVD +/- RW NEC, AD-7173A BULK, 18x - 31,28 (Ciljam na dual-layer pekač.)
-diski - dvakrat WD-Trdi disk WD Caviar SE16 250GB 16MB 7200 SATA2 WD2500KS - 67,45 (Sklepam, da ta ima 16MB predpomnilnika. Vsaj po naslovu... )
-grafična kartica - Club 3D-nVidia Club 3D PCI-e GF8800GTS, 320MB GDDR3, 2-DVI - 283,18 (Deluje mi dovolj dobra.)
-pomnilnik - Patriot Memory - PATRIOT 2x 1GB DDR2 ram, PC2-6400, 800MHZ s hladilnikom - 93.5
-osnovna plošča - Asus-Matična plošča Asus M2N-SLI Deluxe/S-AM2/PCI-E/S/R/F/L1G/F2000 - 110,11
-procesor - AMD-AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800 AM2, BOX - 127,80
-floppy - NEC-FDD 1231H - 5,94

Mislite, da bo tole dobro igralo npr. Doom3 ter dokaj solidno delalo z montažo?

Hvala.

Re: n00b sestavlja kišto

DOOM 3??? hehe men na tem kompi dela k ga mam zdej čist dobr, pa mam pentium 4 2.8GHz, 9600se, 1536MB rama... tko de nč bat

Re: n00b sestavlja kišto

- napajalnik: ne ni nujno. To je čist tvoja odločitev, 120mm venta hladi, več 140mm pač hladi bolj, večji pretok.
- ohišje: ohišje ti je glavna stvar. Če boš mel zračno, je treba imet dober pretok zraka preko kište iz sprednjega dela proti zadnjemu itd..
- disk: ja ima 16MB predpomnilnika ker je v praksi razvidna razlika med 8mb in 16mb v prid 16mb

to bo lepo igralo tud ene najbolj zahtevnih iger.. stalker, warfighter2...

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: n00b sestavlja kišto

Resno razmisli o Intel platformi, tako kot ti je napisal admin... AMD-jevi proci pac zaostajajo za C2D in lahko se ti zgodi, da te bo procesor oviral pri grafi 8800 (seveda odvisno kateri model vzameš, grafe in procesorja)...

Izogibaj se tudi NEC pekačev (slab laser).... Vzami raje Pioneer ali kaj podobnega...

Napajalnik vzami s 24 pin konektorjem, saj se 20 pinski konektor poslavlja, novejše plate imajo 24 pin konektor + 8 pin konektor in nekatere še dodatni molex za napajanje...   

Ohišje vzami eno prostorno (full tower), saj ti bo olajšalo vgradnjo, nadaljne posege in menjave komponent, izgled je lepši in zračnost boljša...

Grafična kartica: Napiši kakšen monitor imaš, v primeru da imaš (oziroma boš v kratkem času kupil) bolj zmogljiv in večji monitor (več kot 20" in visoko resulucijo) ti bo 320 MB rama na grafični premalo...

Pomnilnik: Vzami Crucial 2x1GB z D9GMH ali D9GKX čipi

Osnovna plošča: P35 chipset z ddr2... podpora novim procesorjem, hiter in samo malenkost dražji... Sam bi se odločal med Asus ali Abit, drugače pa so ostali tudi ok (razlike med proizvajalci so v podpori za ddr2-1066, več možnosti v biosu, doseganje višjih FSB-jev, itd...) Če misliš uporabljati SLI (še ni uradne podpore) oziroma Crossfire način pa raje počakaj na x38 chipset, ki bo imel polne x16 PCIe (p35 ima samo eno x16 PCIe)...

Procesor: Intel C2D E6750 (180€ in potreba po p35 chipsetu (uradno), zaradi 1333 FSB)


Ta trenutek vsekakor Intel in p35 chipset...

Re: n00b sestavlja kišto

slab laser pri NEC pekačih? hmm... js mam ene 2-3let že NECov pekač... dela čist dobr, nikol nism meu nubenih prublemi z nim big_smile

Re: n00b sestavlja kišto

Mogoče imaš še "starejši" model, ki še ni uporabljal sony-evih laserjev... Pred menjavo laserjev so bili NEC-i dobre pečke...

Re: n00b sestavlja kišto

aha, pol bo to-to ja, ker kukr sm napisu je str ukrog 2-3let big_smile

Re: n00b sestavlja kišto

rk7254, bom vzel v resen razmislek in šel še enkrat čez modele procesorjev in videl katera kombinacija me bo tokrat fascinirala. Vzeto ne znanje.
Na splošno sem iskal LG dvd pekač, a nisem našel nič od LG (lahko, da tudi slabo iščem, ne bi bilo prvič), zato sem ostal pri NEC. Sedaj imam že drugi pekaš od kar pomnim in oba sta bila LG-jeva in oba sta me in me še zmeraj pridno ubogata ne glede na firmo cdjev/dvdjev. Nekateri pekači pač radi komplicirajo okoli vrste in kvalitete ploščlov in it raje navržejo kakšen error ali dva.
Napajalnik, 24pin. Bom pogledal. Enako bom naredil z ohišjem.
Kar se tiče grafike in monitorja, sem na 19" z resolucijo 1280x1024. Monitor zaenkrat dela brez problemov. Je torej potrebno, da bo imela grafična kartica 320MB rama ali je veseno bolje, da vzamem kakšno, ki ga bo imela več? Kot bi rekli strici čez lužo, "Just in case.".
- Glede pomnilnika, v čem bi bil Crucial 2x1GB z D9GMH ali D9GKX čipi boljši od trenutnega kandidata Patriota?

Grem iskat nove kandidate.

ps - Vem, da ni pravi forum ampak imam vseeno par vprašanj okoli sestavi.si. Se da plačati s kartico ali preko klika? Koliko pride dodatno, da je ves hardware že vmontiran v ohišje? Se da sistem predhodno sprobati s kakšnim linuxovim live cdjem? Kje točno lahko prevzamem robo?

Ok, res šibam.

Re: n00b sestavlja kišto

če želiš dobit poceni konekurenčen računalnik si vzami AMD. 8800 serijo grafik boš z 5600+ poganjal kot solza. Mislim pa, da tistih 3eh FPSjev kaj boš dosego v igrah manj ker neboš na dražji platformi.. mislim da se vseeno splača AMD, že če imajo glavno vlogo finance.

Če neboš navijal, potem nebo nikakršne razlike. vse bo enako laufalo. Drugače pa so Cruciali znani po D9GMH čipih, kateri so zverinski navijalci!

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: n00b sestavlja kišto

Glede na tvoj monitor bo 320 Mb več kot dovolj... smile

Kar se rama tiče pa je tako, razlika v ceni je 20€ in če te slučajno kdaj zgrabi navijanje boš zelo vesel, da si kupil crucial d9gmh, pa še prodati jih bo lažje (ko bo čas za to)...

AMD, hja.... kaj bo z novimi procesorji in podnožjem AM2 (HT 2.0) ali boš potem kupil novo ploščo z AM2+ (HT 3.0 in spremembe v napajanju CPU, naj bi bilo ločeno za vsako jedro, kar omogoča navitje vsakega jedra zase smile )... Aktualen ti bo Phenom, ki ga boš seveda lahko vtaknil v AM2 podnožje, bo pač delal z HT 2.0... Kakšne bodo razlike pa nevem...
Ali bo ta plošča, ki jo boš pač kupil podpirala štirijedrne phenom procesorje ali "samo" dvojedrne...???

Pri intelu je p35 že zunaj, dobro deluje in ima podporo za nove procesorje (prihaja pa še zmogljivejši x38, ki bo verjetno kar nekaj dražji, vsaj v zaćetku)...

Ko boš v roku dveh let menjal grafično, boš pri AMD platformi z x2 4800+ procesorjem prisiljen menjati še procesor, pri intelu e6750 pa to nebo potrebno (seveda so to ugibanja, ampak pri AMD procu bo sigurno tako)...

Sedaj je malo "čuden" čas za nabavo novega kompa (preveč napovedanih inovacij... smile ), bo pa vse jasno jeseni ko pridejo še novi chipseti in procesorji in ko pade cena ddr3 pomnilniku (upajmo da se bo to do jeseni že zgodilo)...

Kakor pa pravi TiG3rB0y, če so finance tako zelo omejene (kar se mi pa ne zdijo 1000-1200€) potem pa res AMD, najboljše pa je počakati še teh nekaj mesecev (če lahko) ali pa intel... cene pa med tem padajo...

21 (edited by icy 2007-07-19 18:53:24)

Re: n00b sestavlja kišto

Tudi pri AMD ne bo "treba" menjati. Sicer bodo novi procesorji (socker AM2+) delovali na AM2 socketu samo nove funkcije naj ne bi bile podprte (bomo videli).

Se kot zanimivost za Asusove plate (1333FSB) http://www.xtremesystems.org/forums/sho … p?t=151815 Me pa zanima, ce bodo obstojece plosce res zmozne sprejeti penryn procesorje (pac grenak priokus ostaja, ko je bilo v preteklosti za vsak nov cpu nova plosca (sicer velikokrat isti nabor/cipset a le novejsa revizija; nazadnje iz pentium-d na c2d)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zakaj pa je AMD po vasem ceneje? Zdajle best buy je E2160 (90€), abit ip35-e (90€-120€) (se katera druga njenega cenovnega ranga) in ene rame z cipi D9xxx (gmh, gkx) (120€+).

O pocenitvi DDR3 pa ste malo prehitri wink Pomoje vsaj se pol leta, leto ne (enako kot iz SDR na DDR in iz DDR na DDR2).

Re: n00b sestavlja kišto

tole je od asus p5k deluxe plate

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3& … odelmenu=2

LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / *Pentium® 4 Processors
Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
Support Intel® next generation 45nm multi-core CPU
*This motherboard supports FSB 1333/1066/800

Tu je penryn ze podprt... vsaj tako pise in to je prva revizija plate...

DDR3 pa lahko upamo na pocenitev... Tako poceni kot so bili DDR2 moduli pa se lep cas nebodo...

Re: n00b sestavlja kišto

rk7254 wrote:

DDR3 pa lahko upamo na pocenitev... Tako poceni kot so bili DDR2 moduli pa se lep cas nebodo...

Ja, še vsaj eno leto.

Re: n00b sestavlja kišto

Ok, spet jaz. Tokrat sem preletel Intelove zadeve in stvar izgleda takole:

- pomnilnik: Crucial 2x1GB, ki pa jih tukaj nisem našel. Zato dam za vsak slučaj na stran Patriota 2x1GB.
- ohišje: Enermax CS-032B ECA3050-B Chakra (zgleda večji kot moj prejšnji predlog od Enermaxa)
- napajalnik: LC6500G 550W 140mm v2.0 24pin
- matična plošča: MSI P35 Neo Combo
- procesor: Intel Core 2 DUO E6420, 2,130GHz 4MB LGA775
- optika: Teac DV-W518GM (čeprav bi osebno raje videl kaj LG-jevega *fanboy*)
- disk x2: WD Caviar SE16 250GB 16MB 7200rpm SATA2

Cenovno pride okoli 100 evrov več kot prvotni AMD-jev plan, ki me sicer tudi mika.
Mogoče sem pa pozabil omeniti oz. vprašati nekaj stvari:
- dvomim, da bom karkoli navijal. Če bo stvar gladko tekla, super. Itak moram nadoknaditi igre še za vsaj pet ali šest let nazaj.
- to, kar bom kupil sedaj, bo držalo vsaj še nadaljnje tri ali štiri leta.
- pri prej omenjenem Intelovem procesorju, kakšna je praktična razlika med 2,130GHz ter 1.866GHz? Kje se to pozna? Ali to potem nanese npr. 2,130GHz x 2 (za vsako jedro)? Ali je to samo v teoriji?
- nekje sem prebral, da pri igre tečejo hitreje na enojedrnem 3GHz kot pa dvojedrnem 2GHz. Je to res?
- novejše igre (stare do dve, tri leta) so najmanj neskladne s katero od grafičnih kartic, omenjenih v tej temi?

Upam, da nisem preveč zakompliciral :(

Re: n00b sestavlja kišto

Držalo bo tudi kako leto več! Kaj vse boš lahko poganjal je pa spet vprašanje!

Izgleda, da ti je ušla grafična kartica ali pa si ostal pri tej (Club 3D PCI-e GF8800GTS, 320MB GDDR3)

Praktičan razlika med procesorjema je 0,264 ghz kar se pozna pri delovanju sistema oba procesorja pa sta iz iste serije in imata 4mb predpomnilnika

pa se link do podrobnejših specifikacij http://processorfinder.intel.com/List.a … p;OrdCode=

Posikal sm ti še primerjlani test 3GHz enojedernega cpu in dvojedernega E6400 na 2GHz >>klik<<, kjer je dvojedrni cpu cca 2x hitrejši.

Če boš namestil XPje bo delale vse igre ki so stare od 2-3 leta