1 (edited by Vitamin-B 2008-06-02 11:07:11)

Topic: Nakup računalnika - par vprašanj

Prišel je čas za novi računalnik smile

- do 700€, kjer je zvezdica nimam pojma, kaj naj vzamem
- namenjen bo predvsem igram ter kakim P2P programom, hranjenju in gledanju filmov, glasbe (zaradi tega bo večino časa prižgan oz. stand by). 3D programov ne uporabljam.
- na čarunalnike se ne spoznam kaj preveč, tako da kako friziranje odpade
- nevem če ima to kaj veze, ampak igral bi tudi katero izmed starejših iger (ne da bi rabil še X dodatnih gonilnikov ki se jih včasih za določene kose ne najde)

Za osnovo bom napisal to, kar sem do sedaj našel:
(Osnovna plošča) Asus - Matična plošča ASUS P5KC, S775, PCI-E, FSB1333 (100.1331)
(Procesor) INTEL - Procesor Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHZ, fsb 1333 S775 (166.32)
(Pomnilnik) Mushkin - Pomnilnik Mushkin DDR2 2GB KIT 1066/PC8500 retail 996612 (49.59) *
(Grafična kartica) Club 3D - nVidia Club3D PCI-e GF9600GT OC 512MB GDDR3 (150.984) *
(Trdi disk) Western Digital - WD 320GB SATA2, 16Mb, 7200rpm, (WD3200AAKS) (65.97) *
(Trdi disk #2) WD - Trdi disk Western Digital 320GB 16MB SATA2/300 (65.4265) *
(Optična enota) Samsung - DVD +/- RW SAMSUNG, SATA +Nero S203D - Črn (23.0552)
(Optična enota #2) Foxconn - Čitalec kartic Foxconn CR-03C (črn) (8.1)
(Ohišje) LC Power - Ohišje LC 7021B, ATX/mATX, 420W, black (38.0016)  *

Sedaj pa me zanima:
Kdaj bo najbolj optimalen čas za nakup (ta dva tedna oz. od začetka avgusta dalje)?
Katero grafično kartico priporočate? (prebral sem si, da prihajajo nove)
Kateri pomnilnik?
2 trda diska ali enega večjega? Rabil bi nekaj zanesljivega z vsaj 500GB.
Mogoče kak drug CD/DVD?
Glede ohišja: Izhodi in vhodi (razen kak USB in seveda CDji) morajo biti zadaj. Zanima me, če ima ohišje še kako drugo finckijo, kot izgled ter kolko W napajalnik bi za to rabil?
Nevem še kako je glede hlajenja?
Kaj "optične enote" se kaj prilagodijo izgledu, da ni ravno neko srebrno ohišje pa potem notri mat črna in/ali bela stvar? V glavnem estetika smile
Ahja, pa zaželeno je čim tišje delovanje.
Pa še ena malenkost. So LCD/TV primerni za na računalnik, ali je precej slabša kvaliteta, kot pri navadnih?

Hvala za trud, lp

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Ni slaba konfiguracija vendar jaz bi menjal:

Grafična kartica MSI NX 8800 GTS 512M PCIE DDR3 2DVI OC         188.74
SAMSUNG 750GB SATA2, 32Mb, 7200rpm (HD753LJ)                       114.96
Ohišje LC Pro-906S, 350W (12cm + 2x SATA), 12cm FAN                 41.93
Napajalnik LC Power LC6550GP-550W/14-Black Silent Giant            41.47

Skupaj bi potem bilo 734€.

Zdaj kdaj je nakup najbolj optimalen je težko rečti, sicer jaz bi vseeno počakal na nove grafe da vidimo performance/price razmerje. Pomnilnik je OK samo lahko tudi vzameš kakšni OCZ 2GB 800MHz eno samo palčko če bo kdaj treba iti 4GB+, drugače pa ni tako velike razlike med 800MHz in 1066MHz. Glede diska pa bi ti jaz priporočal da vzameš tega ki sem ti jaz napisal je večji in cenejši kot 2x320GB. Za ohišje katero sem ti jaz predlagal ima zelo dober air flow, sicer je notri 350W napajalnik kateri pa je prešvoh da bi napajal to mojo predlagano konfiguracijo. Za izgled pa se nerabiš bati pri tem ohišju tudi če imaš belo optično enoto, kajti imaš dva coverja katera ti v bistvu skrijeta optično enoto tako da zgleda prima. Zdaj glede LCD/TV displaya pa težko kaj rečem pomojem je čisto odvisno od resolucije katero uporabljaš. wink

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Hvala, zanima me, če se pri tem ohišju da audio vhod/izhod zadaj narediti, spredaj pa prekriti, oz. najboljše, da jih spredaj sploh nebi bilo...

Za lcd/tv pa sem imel v mislih neko standarno velikost monitorjev (18'-22'), primarna funckija pa je PC monitor. Kje oz. na podlagi katerih karakteristik naj se odločam za te stvarce (kateri so dobri in kateri ne) ter kaka je razlika med dobrimi in slabimi? Katero resolucijo priporočate? (želim, da se slika kolko tolko lepo vidi tudi pri nižjih resolucijah)

Kdaj so pa načrtovani prihodi novih modelov (zanima me jun, jul, aug)?

lp

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Dvomim da se na kišti da to spremenit ker te moraš prav vun vrezati pol pa še nakak to zapolniti. Glede monitorja pa bodi plazljiv na odzivni čas kateri mora biti vsaj pod 10ms, seveda čim nižji odzivni čas tem boljši. Potem še pa kontrast tudi čim višje tem boljše. To so taglavni kriteriji katere moraš upoštevat wink

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Saj mi ni problem prekriti, bolj me zanima če si zvočnike lahko zadaj priklopiš, ker res nočem, da mi sredi sobe gleda kabl spredaj ven iz škatle smile

Kaj je boljše mat ali glare zaslon (predvsem za oči me zanima, ker razliko opazim samo na temnih vzorcih)?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Zakaj bi pa sploh delal audio izhode zadaj, saj jih imaš na osnovni plošči in lahko potem zvočnike direktno na zvočno priklopiš?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Hm.....

Vse nove plošče in večina novih ohišij imajo poseben priključek, ki je na plošči za Front panel audio in ne po nepotrebnem porabljajo izhoda na zvočni.

front panel audio in potem sprednji izhod za zvok je bolj namenjen priklopu slušalk in podobnih zadev, da ti ni potrebno zadaj izklapljat in vklapljat.

8 (edited by Vitamin-B 2008-06-03 09:42:54)

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

To pomeni, da je že na zvočni na osnovni 3.5 izhod, do izhoda na ohišju je enostaven podaljšek? (to sem prej vprašal, ampak je za trenutek blinknila elektrika, tako da mi je ravno med delom prekinilo povezavo, pa je objava zginila)

Toraj imaš zadaj priklopljene zvočnike, spredaj pa lahko tui istočasno priklopiš slušalke? Kaj potem slušalke povozijo zvočnike oz. lahko nastaviš kateri izhod ti kaj igra?

lp

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Ja res je.


Lahko istočasno vklopiš slušalke spredaj  in zvočnike zadaj.

Ni več podalška, ki bi ti zasedel 3,5 izhod na zvočni amapk je na plošči poseben konektor za fpa (front panel audio)

http://www.intel.com/support/motherboar … 015851.htm

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Še ena stvar me zanima. Imel bi rad Nzxt Apollo (obvezno oranžno oz. rdeče) ohišje smile
Zanima me mnenje o njem ter če se da dobiti (lahko tudi kje drugje v Sloveniji) in vgraditi vse to notri (najraje tu)? Pa seveda predvideni stroški...

lp

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Lahko ti izdobavimo Nzxt Apollo v modri ali črni barvi cena: 86,64 eurov. Za rdeče ali oranžno bi moral pa počakat cca 1 teden.

Dodatnih stroškov pa ne bi računali.

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Super. Ni mi problem počakat ker si bom naročil računalnik sredi julija, ter tako da bi ga ob začeku augusta (ko pridem domov) dobil.

Pa še ena taka stvar smile Zanima me, če bi se dalo dobiti Pioneer DVR 215DBK, ker je baje tišji in boljši (znamka mi je všeč).

Pomnilnik bom najverjetneje zamenjal za Mushkin DDR2 4GB KIT 1000/PC8000

Zanima me še, če je to ohiše brez napajalnika in če se da notri vgraditi vse želene stvari ter če se hlajenje mora kaj spremeniti?

Zaenkrat bi mi bila idealna konfiguracija:

(ohišje) NZXT Apollo (oranžen ali rdeč)
(napajalnik) LC Power LC6550GP-550W/14-Black Silent Giant
(osnovna plošča) Asus P5KC, S775, PCI-E, FSB1333
(procesor) Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHZ, fsb 1333 S775
(optična enota) Pioneer DVR 215DBK
(optična enota2) Čitalec kartic Foxconn CR-03C (črn) (8.1)
(grafična kartica) MSI NX 8800 GTS 512M PCIE DDR3 2DVI OC
(pomnilnik) Mushkin DDR2 4GB KIT 1000/PC8000
(trdi disk) Samsung 750GB SATA2, 32Mb, 7200rpm (HD753LJ)

ima še kdo kak konstruktiven predlog?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Vse se da. wink

Ohišje je 100% brez napajlanika.

Pionerji bojo pa tudi v kratkem na strani.

14 (edited by Vitamin-B 2008-06-04 18:24:02)

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Fino. Zgleda, da mi zlepa ne zmanjka vprašanj. Zanima me koliko ti računalniki grejejo sobo cca. 20kv? Ter kolko ti kvarijo zrak - recimo, da ga hočeš imeti v sobi kjer spiš? Se da to kako zmanjšati (znotraj računalnika)?

Pa na strani od Nzxt-ja so le črna, siva in oranžna. To pomeni da so tisti rdeči, ki se tu in tam najdejo "čing čang čong"?

Ventilatorji ki so v tem ohišju bodo dovolj za ta sistem?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Še par stvari me zanima. Baje so neki metri, ki ti merijo temperaturo. Kaj ti ti potem lahko avtomatsko prilagajajo hlajenje (hitrost ventilatorja, moč hladilnika ipd.)?
Potem me zanima, če se splača to dati notri? Recimo, da maš dlje časa prižgan računalnik z min zasedenim CPU. Nevem kako glasen bo ta računalnik, ampak me zanima, če bi ga z menjavo kake komponente drastično utišal: Se mi splača dati drugi hladilnik za procesor? Kakšen vpliv na to ima trdi disk in če je kateri tišji (s podobno ali manjšo kapaciteto in ceno)? Ali kaj drugega?

lp

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Tile metri sploh niso tako pomembni, ker so zato zdaj že taki programi. Da ga boš utišal, potem boš posegel ali po vodnem hlajenju ali po pasivnem hlajenju (brez ventilatorjev). Posledično ko boš menjal hladilnik boš imel tudi manjše temperature. Seagate diski baje znajo ružit (čeprav ne vsi), drugače pa mislim da pri mletju podatkov bi bil WD najbolj tih. Če pa ti bo še to preglasno, pa namontiraš obične gumice na disk in ti oblaži vibracije.

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Tem metrom se reče senzorji. In večina novih plat zna sama kontrolirat hitrost vrtenje ventilatorjev. pač glede na temparaturo procesorja. Bolj je vroč hitreje se vrti,.....

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Posledično ko boš menjal hladilnik boš imel tudi manjše temperature.

- kaj to si mislil temperature v sobi ali komponentah (ali oboje)
- kakšna je razlika med ventilatorčki (silent 120mm 2xbuild-in) pa vodnim hlajenjem (okoli 40€) (v temperaturi in glasnosti)
- na kolko m bi se v prvem in drugem primeru približno slišal računanik? big_smile
Si bom pa nekje vzel tiste penaste črne trekce oz. ploščice

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

S tistim hladilnikom, boš bolj težko shladil prostor. Seveda sem mislil komponente. Vidim, da želiš imeti zeo tih računalnik, zato ti priporočam pasivno hlajenje ali pa vodno (40€ je skoraj premalo za kvalitetno). Pri pasivnem neboš imel nobenih ventilatorjev, tako da se ti bo slišalo samo mletje podatkov smile

<?php echo "MARIO ROPIČ \n"; ?>
cout<<"www.mario-design.info"<<endl;

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Zanima me, katera grafična kartica je najbolj optimalna za igranje zahtevnejših iger na resoluciji 1280*1024 ?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

8800GT, lahko tudi HD3870.

E8400@4000MHz 1.375V | Scythe Mugen | ASUS P5Q Deluxe | Mushkin Extreme 2x2GB @ 1068 1.9V
WD 640GB AAKS | WD 500GB AAKS | LiteOn 20A1S | NEC 7203S | G5 (2007) | G11 | Lenovo L220X
XFX 8800GT | X-Fi Fatal1ty Pro | Sennheiser HD 555 | Antec P182 | LC Power 700W

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Najboljša trenutno je vsekakor 8800GTS. Zdaj zanimivo bo pogledat ATI 48xx serijo, te bodo pomojem v cenovnem rangu GTS-ke vendar bodo po vsej verjetnosi kar nekaj hitejše wink

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

navijam za 8800gts. Vsekakor pa ti bo na 1280x1024 poganjala tudi kakšna cenovno ugodnejša kartica. Jaz igram CoD4 na 1680x1050 z 8800gts 320mb pa mi dela brez problema.

MSI K9N SLI|AMD X2 6000+|Patriot DDR2 2x1GB|MSI GF8800GTS 320MB|Seagate 320GB|LC Power 550W|GMC H60| DELL 2009WFP 20"|Logitech V220 Cordless|
MSI GX630X

24 (edited by Vitamin-B 2008-06-15 17:09:58)

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Kdaj in kakšna bo nova grafična v primerjavi z 8800GTS (kot sem prej rekel bom imel 19ko LDC 1024*1280 za igre)?
Katera osnovna plošča je najbolj optimalna? Mislim si dati notri hladilnika za grafično in procesor. E8400 bom po potrebi navijal (najprej malo, ko bodo igrice prekašale mojo konfiguracijo pa skoraj do konca). Komponent ne bom nadgrajeval - dokupoval, zato ne rabim/nočem osnovne plošče ki podpira en kup različnih procesorjev, pa neke raznorazne vezave grafičnih ipd. Iščem najboljšo in najbolj specializirano za to konfiguracijo (do 100 €) Ahja, fajn je, če se da z njo ugasnit led-ice ter da ima senzorje, pa nadzira hitrost ventilatorja.

Zaenkrat imam tak plan - računalnik bom tu (najverjetneje) tu nabavil, dodatke bom pa po potrebi kje drugje nabavil, pa mi bo kolega zmontiral.

ohišje:         NZXT Apollo (oranžen)
ventilator:     3*Nexus 120mm
napajalnik:     Corsair VX 550W
osnovna plošča: ???
procesor:       Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHZ, fsb 1333 S775
hladilnik zanj: Thermalright HR-01 Plus
optična enota:  Pioneer DVR 215DBK
optična enota2: Čitalec kartic
grafika:        ??? (Club 3D PCI-e GF8800GTS)
hladilnik zanjo: ??? Arctic Cooling Accelero S1
pomnilnik:     Mushkin DDR2 4GB KIT 1000/PC8000
trdi disk:      Samsung 750GB SATA2, 32Mb, 7200rpm (HD753LJ)
ohišje zanj:    Scythe Himuro HDD Silencer
zaslon:         LG L1919S

Imam še vprašanje glede ohišja. Glede na p182 (ki naj bi bilo najtišje v tem cenovnem rangu, ampak mi je ful grdo) kakšna je razlika v glasnosti pri tej konfguraciji?
Recimo, da vzamem Apollo hiško, pa jo modificiram, da bi bila tišja in imela mogoče še malo boljši airflow... na kaj morem biti pozoren?
Pa kaka je razlika med 32 in 16 MB pomnilnika pri HDju (konkratno WD750 ali Samsung 750)?

Re: Nakup računalnika - par vprašanj

Club 3D PCI-e GF8800GTS ne bo več dobavljiva.

Imamo pa na voljo isto kartico drugega proizvaljalca za isto ceno. Ima isti cpu in enak ram.